Borbély András: Egy régi ház elfoglalása
Sorra veszem, hogy mi található itt. Egy régi, barnára mázolt ágyneműtartó. Nem a rendeltetése szerint használom, inkább csak afféle sarokpolc, amin a borotválkozáshoz szükséges tükör és egyéb tisztálkodási eszközök, illetve két-három pohár, tányér és evőeszközök vannak. Az ágyneműtartó itt a konyhai szekrény és a fürdőszobapolc szerepét is betölti.
Mellette egy szintén barnára mázolt, asztalos által ácsolt szék, aki – mármint az asztalos –, így képzelem, semmi mással nem törődött, csak hogy egy széket készítsen. Ez a szék, a másik két „vett” – azaz gyári – székhez viszonyítva inkább az, ami. És kényelmesebb is. Rajta mosdótál, mellette egy lila vödörben víz.
Az ágyneműtartó és a kisebbik könyvespolc között ablak, az egyik ablakszemen szúnyogháló. A redőnyök között két gyümölcsfa koronájának a részlete, illetve a szemközti ház halványlilára meszelt háta látszik. A tavaly egy vihar során csak úgy ömlött a bezárt ablakon át a szobába víz. Újjá kellene építeni ezt a házat.
A kisebbik könyvespolcon van a „szakirodalom”, a plafonig fölpakolva. Jól esik ránézni, megnyugtat. Ritkán veszek le könyvet róla. Szemközt vele van a nagy könyvespolc a „szépirodalommal”. Mire jó mindez? A könyvek helyett állhatna például egy festmény, vagy egyetlen feszület is, ami egy kis megszokás után, ha hinnék benne, ugyanúgy megnyugtatna.
A kanapé a két könyvespolc közötti falnál, az utcára nyíló ablak alatt helyezkedik el. Itt le vannak zárva a redőnyök, hogy ne lehessen se ki-, se belátni. Ezen keresztül csak az időnként – faluhoz képest elég gyakran – elhaladó autók zaja hallatszik, illetve a járókelők beszélgetése. Ez egy lezárt fal, nem vonja magára a figyelmet.
A nagy könyvespolc mellett egy ajtó, amely a „sarokszobába” nyílik. Napok óta nem nyitottam ki, viszolyogtat a dohos szag. Inkább raktárnak használom ezt a szobát.
A negyedik falból két ajtó nyílik. Az egyik a bejárat közvetlenül az udvarról. A másik a ház középső nagyszobájába vezet. Azon túl még három helyiség van a házban, amiket csak ritkán használok. A középső nagyszobát erőszakosan és némi lelkiismeret-furdalással választottam le használatra, hogy lassan kiterjesszem lakóterem a ház többi, általam csak ideiglenesen használt részére. Ebben a szobában nincsen biztonság. Lakik ott valaki. Még egy idegen szellem, előző életek nyoma, piszka, kacata, szaga uralkodik benne. Lassan tisztul. Hálószobának akartam használni, de nem jól alszom, s tartok az álmoktól. Napközben sem szívesen lépek be. Inkább a kanapén alszom.
Néha itt is, napközben és minden logikus összefüggés nélkül, látom magam előtt a ravatalt, amely ebben a szobában állt. Hideg volt, a koporsó hatalmas fehér liliomokkal díszítve. Terjengő faggyúszag. Ez „megszelídített” emlék. Az ő szerszámait használom, amik gazdátlanul maradtak, s tulajdonképpen már alkalmatlanok és szükségtelenek a mai élethez. Másvalaki biztosan kidobná őket. A munka, mondják, egyedül arra jó, hogy nélkülözhetővé tegye mindazt, amiről azt hisszük, hogy feltétlenül szükségünk van rá. Erre gondolok, amikor kézbe veszem az ismeretlen nevű szerszámokat.
Olykor megszokhatatlan az a természetes tény, hogy mások után következem. Nem köt meg, felszabadít. Mivel ők már nincsenek.