Végh Péter – Évszakok / Hóesés (téli impressziók)
Alex egész nap tétlenkedik. Már dél óta a nyitott ablakban ül és a hóesést nézi. Nem győz betelni a látvánnyal. Óriási pelyhekben hull a hó, szakadatlanul. Az udvar képe egyre változik. A délelőtti napsütés helyét fokozatos borulás váltja fel. A gyér, bátortalanul ténfergő pelyhek a délután folyamán egyre gyarapodnak s mostanra játékuk sűrű havazásba fúl.
Az udvart pár centiméter vastagságú hóréteg fedi. A fákon, bokrokon a kisfiú szeme láttára, szép fehér kalapocskák nőnek. Elnéz a fák tetején túlra. Valahonnan a végtelen szürkeségből picinyke angyalszárnyak érkeznek. Áthatolnak az éteren. Útközben a komisz szél kicsit megtáncoltatja őket, majd a föld közelébe érnek. Van, amelyik fennakad a fák ágain, vagy a háztetőn landol.
Alex az udvar közepére hulló pelyheket nézi csendes áhítattal. Próbálja megragadni azt a pillanatot, amikor hosszú útjuk végére érnek, s hirtelen eltűnnek, egybeolvadnak társaikkal. A mindenné válás pillanatát. Már alig látszanak ki a fűszálak az egyre vastagodó takaró alól.
Csend van. A madarak elnémultak. Meleg fészkeikből ők is a hóesést nézik. Várják a végét, hogy rázendíthessenek. Szűzi tisztaság telepszik a tájra. A távolból kutyaugatás és autók búgása hallatszik.
Alex egészen belefeledkezik a szállongó hópelyhek szemlélésébe. Az idő és a tér érzetével gazdagodik. Ráérez az időre, térre, mozgásra, mélységre és magasságra. A táj mozdulatlan s ő mégis lebeg, utazik a térben. Később felkerekedik a komisz szél s a kisfiú arcába veri a havat. Mikor bőrét végigcirógatják a jéghideg pelyhek, boldogító érzés járja át. Önkéntelenül kitátja a száját s hagyja, hogy a távoli vándorok a szájüregében kössenek ki. Megérzi a hó ízét. Mint a desztillált vízé, épp olyan. A pelyhek hosszú szempilláira rakódnak, ezért egyre nehezebben tudja nyitva tartani a szemét.
Minden jelenség mást hirdet. Az eső, a jégverés, a szivárvány, a köd, a dér, a zúzmara, a jégcsap és a havazás. A hóesés békét hint a tájra s az emberi szívekre. Eltakarja a csúnya részleteket, az emberi nemtörődömség jeleit, a nyomorúságos viskókat éppúgy felöltözteti, mint a fényes palotákat. Nem tesz különbséget. A szántót is belepi. Vakít a hó. A hideg a húsunkba harap. Vad szél söpör végig a földeken. Eltűnnek a rögök és a barázdák, csak egy-két száraz gizgaz meredezik ki a fehér hószőnyeg alól. Az utakon friss nyomok. Nagyok és kicsik. Erre emberek jártak, nem is olyan régen. Apák, anyák és gyermekeik. Hova mehettek? Csak a nyomuk maradt itt, árulkodó jelként. A nyomok egyre halványodnak, az ég sötétedik s a havazás ritkul. Mintha takarodót fújt volna ott fent valaki.
A város fehér bunda alatt pihen Az emberek otthonaikban csücsülnek a forró kályha mellett, meleg teát kortyolgatnak, majd éjszaka nyugodt, mély álomba merülnek… Napfény ragyogja be a pálmafákkal szegélyezett tengerpartot. Emberek százai lubickolnak a tenger hullámzó vizében. A látóhatáron fehér vitorlák siklanak, mint a hazajáró lelkek, és nincs többé fájdalom és könny, csak a lélek békéje és csendje.
Tavasz van újra (tájleírás)
Május vége felé sok csodának lehetünk szemtanúi. A vén akácok végre megmutatják, mire képesek. Olyan hófehérek a sok virágtól, mintha hirtelen megőszültek, megvénültek volna.
Az akácillat bodzaillattal keveredik. Az útszéli bodzabokrokon nagy, legyezőszerű virágzatok vannak. Messziről nézve éppen olyanok, mintha a festő, a tavasztól megittasultan, nagy fehér foltokat pingált volna a bokrok vásznára.
A határba érve a gabonaföldek szélét s a kanálispartokat pipacsok százai lepik be. Vérvörös színük, kecses formájuk mindig szíven talál. Juhász Gyula sorait idézik az emlékezetembe:
„Pipacsot éget a kövér határra,
A lángoló Magyar nyár tűzvarázsa.“
A cseresznyefák pirosló szemektől virítanak. Az ágak egészen a földig hajolnak, roskadoznak a nagy teher alatt. A nyárfák könnyeznek. Nagy fehér labdacsokkal hintik be a tájat, amitől olyan érzésünk támad, mintha egy puha álomban ringatóznánk (persze a szénanáthában szenvedők ezt kissé máshogy látják).
A csipkebokrok sem akarnak kimaradni a nagy kikeleti parádéból, felcicomázzák magukat sok szép rózsaszín virággal. A magnóliák már elhullatták szirmaikat, viszont a vadgesztenyék gyertyái éppen szépségük teljében virítanak.
A természet velünk van öröktől fogva, csak mi vagyunk vakok, hogy nem veszszük észre nagy-nagy igyekezetét. Épp olyan ez, mint az az asszony, aki naphosz-szat csinosítgatja magát, s a férj, a szerető ezt semmivel sem jutalmazza: sem egy elismerő pillantással, sem kedves szóval, játékos, becéző bókkal, hálás, gyengéd csókkal.
Nyári alma (emlékkép)
Az emberi emlékezet furcsa egy szerzet. Minél többet tornáztatjuk, erőltetjük, annál több részletet mutat. Négyszer-ötször is hozzáfogtam, amíg úgy-ahogy meg tudtam írni, miként eszegette apám annak idején a nyári almát. Emlékeim egyre raboskodtak emlékezetem sötét tömlöcében, hét lakatra zárva.
Első nekifutásra csak az jutott az eszembe, hogy apám esténként almát szokott falatozgatni. Hébe-korba megkívánta a savanykás nyári alma ízét, talán csak avégett, mert kevés volt a gyomorsava.
Másodszorra már derengeni kezdtek a részletek. Mikor apró gyerekkoromban lefekvés előtt kiszaladtam a konyhába egy pohár friss vizet inni, többször is megesett, hogy apám éppen almát evett. Mialatt a vizet ittam a lecsorbult pléhbögréből, megfigyeltem, miként fogyasztja a gyümölcsöt. Előbb zsebkéssel felszeletelte az almát egyforma darabkákra. Kikanyarította belőlük a magházat, meghámozta, majd a szeleteket egyenként megeszegette. Ha arcátlanul oda léptem eléje, úgy nekem is tett egy-két darabot a számba. Ekkor boldog mosollyal arcomon csókot nyomtam a homlokára, s uzsgyi, máris szaladtam a jó meleg ágyba.
Talán a harctéren, a fronton leste el valamelyik bajtársától ezt a bevált étkezési szokást, de az is lehet, hogy még a szülői házból hozta magával.
Mikor végzett az utolsó falattal, szépen megtörülgette a kés pengéjét a kezével, vagy egy szalvétával, majd óvatosan bekattintotta, s komótosan visszacsúsztatta a mellényzsebébe. Ha nem volt rajta mellény, akkor a kabátja szivarzsebébe dugta.
Végül a jobb kézfejével kicsit odébb tolta maga előtt a tányért. Ez a gesztus azt fejezte ki: – Ma már elegem van mindenből! Megyek pihenni!
Olyan volt ez a furcsa kézmozdulat, mint egy zenedarab zárótétele.
Jegyzetek a fák életéről
ősszel a fák tobzódó színekbe öltöznek, majd apránként, csendes odaadással hullatják le levéldíszüket. Ha felkerekedik a szél, sokkal könnyebben megy a vetkőzés. Szélcsendes időben megleshető az a pillanat, amikor a levél elválik az ágtól és lassan, méltóságteljesen útnak indul.
A levélhullás költészet és filozófia, a természet örök és szép tánca.
Egykor könyvet szerettem volna írni a fák életéről, erről a csenddel rokon, türelmes, béketűrő életről, amely valahogy így kezdődött volna: „A fák olyan türelmesek. Kibírják egy életen át egy helyen, egy nem maguk választotta helyen, és még halkan dúdolnak is hozzá.”
Miután lehull a tarka lombkorona, a szél eljátszadozik a levelekkel, kupacokba hordja, végigteregeti az udvarokban, utakon, tereken és folyópartokon.
A fák vetkőzésében semmi sincs a szerelmesek kapkodó magaviseletéből, akik lázasan szaggatják le magukról gönceiket, majd azokat a jól befűtött szobák mélyén hanyagul szétdobálják.
A fák csendes odaadással vetkőznek. Titkos reménység rejlik ebben: pihenni készülnek, nem ölelni; aludni, nem örvendezni, nem fennen vigadni, mulatozni, mint azok a lázas fiatalok, akiket „forró vágyak tüze éget”.
A lomblevelű fák téli álma nyugodt és mély. Az évgyűrűkből kiolvasható az álmok mélysége. Minden álomnak egy-egy sötét gyűrű felel meg.
Kikeletkor a fák jó kedvvel ébrednek. Vastag törzsükben beindul a nedvkeringés. Rügyet hajtanak, levelet bontanak és egy napon virágdíszbe öltöznek. Ilyenkor a gyümölcsöskert maga a földi mennyország. Az élet káprázatos voltát érezni mindenütt. A fákon fehér és rózsaszín virágok illatoznak, a légben zümmögő méhek és tarka szárnyú lepkék szállongnak, imitt-amott vakond túr. A földigiliszta kalandos utakra téved. Az égen szelíd bárányfelhők cammognak szép libasorban, és az ég olyan égszínkék. Azúrkék, vagy tán türkizkék? El sem lehet mondani, hogy milyen. Egyszerűen: FE-LEJT-HE-TET-LEN!
Vannak fák az erdők és a kertek mélyén, melyekre már nem köszönt rá a nagy varázslat, a kikeleti újjászületés, feltámadás. Girbegurba ágaik ijesztő, aszott karokként meredeznek az ég felé. Pusztulásuk nem olyan látványos, mint tűlevelű társaiké, akik váratlanul száradnak el, mintha hirtelen rozsda marná őket.
A halott fákat az erdész fűrésze és a kertész baltája távolítja el. Ölbe rakva még sokáig ott díszelegnek az erdőszéleken, kanálispartokon, a tyúkudvarok és a fáskamrák mélyén. Rőzsévé aprított ágaikat a tűz falánk lángnyelvei emésztik el.
Öregember, vén almafa (zsánerkép)
Miről beszél a természet, amikor fúj a szél, zúgnak a fák és a fű dalol. Hozzánk szól, vagy csak önmagát ringatja? Egy örök dalt dúdol. Mi holnap már nem leszünk, de a dal igen.
Furcsa az ember helyzete, a lét küszöbén átlépő, a létezésbe állított emberé, szenvedőé. Mi végre él? Csak áll a mindenség kellős közepén, értve és értetlenül, szeretve és szeretetlenül. Titkokat súg neki a világ, s ő csak áll, térben és időben, egyedül. Jól tudja: a kiszabott idő oly rövid, s a tér feneketlen.
Az öregember kint pihenget, ejtőzik a balkonon. Már nagyon meggörnyedt, mint amott az a vén almafa.
A kert felé vezető utat tűzliliomok szegélyezik. Hosszú száruk tőrként szúr a távoli ég felé. Napszínű kelyhük a Napot keresi. Csodaszép látvány. A szél egyre cibálja a virágokat. Ide-oda hajladoznak: hol az út fölé, hol a füves rész irányába. A távolból harangzúgást hallani. Minden virágszál egy ég felé néző harang. A porzószálak alkotják a harang szívét. Fiak, menyek és unokák ott téblábolnak a hátsó szeles verandán, miközben az eső permetez. Alex, labdával a kezében, behúzódik az eresz alá. Vele szemben a roskadásig megpakolt vén almafa. Törzse ferdén hajol az udvar fölé. Apának alá kellett dúcolnia, hogy teljesen le ne dőljön, gondolja magában. Nagy becsben tartották ezt a fát. Még a házaséletük elején ültették, készakarva ferdén, hogy a termése ne a szomszéd portájára potyogjon, hanem a sajátjukra.
Roskadásig tele a fa mosolygó, nyári almával. A legszebb példányok elérhetetlen magasságban. Mintha a minden tudás fája lenne. Amit meg szeretne tudni, érteni az ember, az elérhetetlen magasságban, de a hétköznapi, az érdektelen könnyen elérhető. Minden az értelmezésen múlik. Mert meglehet, hogy a hétköznapinak nagy és mély értelme van, csak mi nem vesszük észre. Az alsó ágakon apró, sárgászöld gyümölcsök lógnak. Néhány évvel ezelőtt ezen a részen, itt az almafa alatt pihent, napozgatott, miközben elolvasta a Gulliver utazásait, A kis herceget és a Robinsont. A képzelete óriási lökést kapott. Itt az a hely, de azóta sok minden megváltozott, árvíz volt, átesett egy súlyos műtéten, mutál a hangja, megtanult úszni, síelni, korcsolyázni, táncolni, és szerelmes lett. Ez a hely már nem a régi. Érzi, tudja: már megkomolyodott. ő már nem az, aki egykor volt!
Benne is ugyanaz az erő munkál, mint a fákban. Évgyűrűre évgyűrű, évre év rakódik. Az ember gyermekből férfivá érik, aztán egyre korosodik, öregszik, ráncosodik, őszül, s végül meggörnyed, az arca belemerül a mindenség salakjába, és fájó porhüvelyét ledobja magáról, mint a rég megunt ruhát.
Nincs számára többé hely kerek e világon.