Duba Gyula – A szülőföld vonzásában
(Posonium Irodalmi és Művészeti Díj 2008)
Tóth Elemér Tölgyek és Lacza Éva Jelek a porban című kötetéről
Szülőfölddíjjal olyan műveket jutalmazunk, amelyek tartalmaznak egy sajátos értéket, legbensőbb énünk összetevőjét és meghatározóját.
Ez a minőség a szülőföld fogalmában összegeződik. Másrészt a tevékeny patriotizmussal hozhatnánk rokoni kapcsolatba. Ma a patriotizmus szinte védtelen és kiszolgáltatott. A fogalomba olyan értelmet is magyaráznak, amihez semmi köze. Akár támadhatnak általa, a kizárólagosság gyakorlatává tehetik. Pedig az igazi patriotizmus természeténél fogva befogadókész és egyetemes. Ilyen patriotizmust leginkább a kisebbségek érezhetnek. Az a patriotizmus, melyet a szülőföldre való hivatkozás fényében vizsgálunk és díjazunk, ilyen természetű: amellett, hogy magyar, egyetemes is!
Tóth Elemér Tölgyek című könyvének már a címadó verse többrétű, metaforikusan értelmezhető. Első négy sora így hangzik: „Ablakunk alatt a tölgyek / susognak. Magyar valahány!/ Rohannak velünk az évek, –/ Csak az marad le, aki vár…” A költő Pazgyerák Bertalan egykori magyartanárának ajánlja versét. A tölgyhöz hasonló keménységről, kiállásról, az anyanyelvhez és önmagunkhoz való hűségről szól. Az egykori tanítóhoz való visszatérés a múlt emlékére, mintegy a gyökerekre int. A rohanó idő képe pedig életünkre és sorsunkra utal, melyről le nem maradhatunk. Tóth Elemér versei a líra azon hangján szólnak, amely a magyar költészetnek mindig erőssége volt. Ez a hang a sorsot vigyázta, a történelmi múltra emlékezett s ezek értelmében dicsért és lelkesített, szidott vagy elítélt. Ez a költői hang létezésében folyamatos, alkalmazkodik a korhoz, fejlődik az időben, de igazságérzete és közösségi szenvedélye azonos természetű. Életérzésbeli gyökerei és képi világa a szülőföldig és a faluvilágig, a vidéki régióig, a természetig nyúl. A természetes életérzés spirituális áttételeit, fák, madarak, mezei és házi állatok képeit, tájelemek jelvilágát és a kisebbségi lét érzékiségét, sorsunk szenvedélyes átélését tükrözi. Nem tárgyiasságra törekszik, sokkal inkább érzelmekre! Tóth Elemér gyakran személyekhez, sorstársakhoz szól, eltávozottakat jelenít meg és élőknek tesz fel kérdéseket. A közös élmények személyességét hangsúlyozza. Felfigyeltető, ahogy hagyományosnak tűnő jelvilágát, stílusát friss képekkel, új stíluselemekkel gazdagítja, tágítja metaforái távlatát. Néven nevezi és értelmezi, amit meglát! A végső kérdés néha öniróniával színeződik, kétségekkel vegyül, mint Ha… című versében: „Ha meghalok,/ hát meghalok./ Jönnek értem / az angyalok./ Fintorognak / rajtam kicsit,/ és otthagynak/ ahol vagyok.” Ez a líra közvetlenül az életre reagál, az egykori fiatalságot, a férfikor küzdelmeit és az öregedés kételyeit avatja költészetté. Könyörgés című verse első és utolsó strófája közé zárva a kérdés: „Kárognak már a varjak,/ ki tudja, mit akarnak?/ Mi fáj szegény fejüknek,/ szomorú életüknek?” Majd a záró versszak: „Itt az ősz, jön a tél már,/ palota épül – jégvár./ Kárognak borzas varjak – / gyászolnak vagy kacagnak?”
Lacza Éva Jelek a porban című két kötetében irodalmi nemzedékeink érzés- és gondolatvilága összegeződik. Sajátosan érdekes műfajban: a rádiós interjú keretein belül! A televíziós műsorokban tarka programokat látunk, melyekben egy-egy színész szerepeinek részleteit, alakításai jellemző vonásait sűrítik. Megmutatják egyéniségét, sajátos énjét, tehetsége természetét. S közben azt is látjuk, ahogy az idő múlik felette. A látványkultúra, a képi dokumentum révén fellibben emlékképe. Lacza Éva rádióinterjúi a hangot őrzik meg, a nyelvet, a kimondott gondolatot. Magnószalagjai, lemezei, melyek alapján szövegei készültek, évtizedek irodalmárainak a hangját, gondolatait őrzik. De ahogy a kép, úgy a hang is őrzi az időt! Néha úgy tűnik fel, hogy talán a látványnál is hitelesebb tanú lehet. Amikor egy eltávozott hangja ma szól hozzánk, oly hűen idézi fel az egykori jelent, hogy valami mélyen megmozdul bennünk. Régi érzések és gondolatok, élmények és érintések, s a hang birtokosa, maga a teljes ember! Lacza Évának ilyen hangmúzeuma van. Édesapjától, Dénes Györgytől vette át a rádióban a magyar irodalmi szerkesztőséget, azóta elődjéhez méltó odaadással és hozzáértéssel végzi munkáját. Ebben a munkában nemcsak szakmai tudás van, hanem belső elkötelezettség is, mintegy lelki azonosulás. A köteteibe sorolt szövegek a szakmai kérdések mellett az író tágabb gondolatvilágát adják, a személyes valóságát, életének állomásait és sorskérdéseit, emlékeit és tapasztalatait. Sok mindent, amit a világról tud. Felvillantják otthoni világát, gyermekkora színeit és fiatalsága éveit, családja sorsát és szülőföldje emlékeit. Mint a kinyíló ablakok, olyanok ezek a beszélgetések, rajtuk a lélek bensőjébe tekinthetünk. Meg arra a gazdagságra, amelyet az író szülőföldjétől kapott. Patriotizmusára is ezen belül. A Jelek a porban szövegei arról beszélnek, ahogyan indultunk, amerre jártunk és ahová elérkeztünk!
A Szülőfölddíjra ajánlott művek így tartalmazzák az erőt és támpontokat adó szülőföldet, melyet ma is és mindig megidézünk! (A Tölgyeket a Lilium Aurum adta ki, a Jelek a porban köteteit a Nap Kiadó.)