Grendel Lajos – Két meghitt, kis szoba …
Az Irodalmi Szemlét 1966 őszén kezdtem vásárolni, amikor első éves egyetemistaként Léváról Pozsonyba kerültem. Furcsa, átmeneti időszaka volt ez életemnek. Képlékeny, cseppfolyós, az ember éppen elmúlt tizennyolc éves, azt hiszi, tudja, hogy mit akar, majd rájön, mégsem olyan biztos, hogy azt akarja, amit akar, hogy talán valami mást akar, hogy mégsem akar matematikatanár lenni, pedig tegnap még száz százalékig biztos volt a dolgában.
Nem, ő író akar lenni. Persze, persze, érdekli őt a differenciál- és integrálszámítás (ma már egy icipici egyismeretlenes egyenletet sem tudna megoldani), de Dobos László Földönfutókja, Németh László Iszonya, Déry Tibor G. A. ura… mégis jobban és tovább rezonál benne a mindenféle gyököknél és exponenciális kitevőknél. És akkor hónapokig őrlődik. Az egyetemi előadásokon unatkozik, jó, hogy el nem alszik. Máshol jár az esze. Fejben megpróbál összeeszkábálni valami novellafélét, aztán a kollégiumi tanulószobában megírja, amit a matematikai analízis előadáson kiagyalt. Azazhogy, megírná! Mert az írás nem megy neki. Rohadtul nem megy. A mondatoknak se füle, se farka. Ahány szó, annyifelé szalad előle. Kétségbeejtő rádöbbenés arra, hogy nem tudunk, barátocskám, írni! Meg kell tanulni írni! De mikor? Nyakunkon a vizsgaidőszak. Lassan-lassan mégiscsak érlelődik a nagy elhatározás. Hagyja a matematikát másra, engem vigyen a…! Indulatosabban: a francba ezzel a matematikai hóbelevanccal! Ugorjunk egy nagyot! (Lásd mint Mao Ce-tung és az ő Nagy Ugrása.)
Barátaim, ismerőseim mind meg vannak győződve róla, hogy átkattant a fejemben valami, ki kimondva, ki kimondatlanul felelőtlennek, infantilisnak, buzeránsnak, szodomitának, ateistának, de legfőképpen anyaszomorítónak tart. Ahelyett, hogy valamelyik egyetemi tanteremben ülnék a valagamon, megint Léván parazitás-kodom, és, úgymond, írni tanulok.
1969 szeptemberében vagy októberében vittem először írást az Irodalmi Szemlébe. Akkor már újra egyetemi hallgató voltam, de egy másik karon. A novellát Tőzsér Árpád gondjaira bíztam, mert őt személyesen is ismertem, és mert szerettem a verseit. Persze a hiúság is hajtott: ha már debütálok, akkor az ne akárhol legyen. Az én szememben az akkori Irodalmi Szemle maga a Parnasszus volt, amelynek csúcsán Duba Gyula trónolt. Duba, Tőzsér, Koncsol. Jó kis csapat! De inkább mégis a nagycsapat. És a titkárnő, a kedves, felejthetetlen Sára asszony, aki miután újra beborult az ég az ország fölött, kivándorolt Izraelbe. Két meghitt, kis szoba – semmi luxus. Az ember bármikor bemehetett, nem zavarták el. Tőzsérrel és Koncsollal jókat lehetett dumálni, ha nem a szerkesztőségben, akkor a szomszédos Krym kávéházban, ahol szintén otthon éreztük magunkat, mert Keszeli Feri felesége, Ica volt az egyik pincér. Duba tartózkodóbb volt, de ő sem volt ellenséges. Istenem, hát neki ilyen a náturája, olyan nem bratyizós. Úgy emlékszem, akkoriban a Szemlében nagy volt a jövés-menés. Mészöly Miklóssal is itt találkoztam először, 1970 tavaszán. Afféle azylum volt ez a Štúr utcai két szoba. Pedig akkor már csapkodtak a mennykövek a Szemle körül. Érezte az ember, hogy itt valami hamarosan véget ér. Gondolni nem gondolt rá gyakran, de azért a rossz sejtelmeit már nem tudta elhessegetni.
Számomra a Szemlének ez a korszaka akkor ért véget, amikor Tőzsér 1971-ben megvált a szerkesztőségtől. Ugyan már, gondoltam, ez a konszolidációnak is nevezett boszorkányüldözés úgysem tarthat sokáig. Naiv voltam. Legföljebb az vigasztalhatott, hogy a Szemle, bár kevésen múlott, mégiscsak megmaradt, s ezután sem a nagyszájú konszolidálók kormányozták