Posonium Irodalmi és Művészeti Díj 2008
Júniusi számunkban – előzetesen – már beszámoltunk arról, hogy 2008. június 2-án, Pozsonyban, a Csemadok OT székháza dísztermében, ünnepélyes külsőségek között sor került – immár nyolcadszor – a Posonium Irodalmi és Művészeti Díjak átadására.
Az ünnepséget Dobos László, a Madách Egyesület alelnöke nyitotta meg, majd az alapítók nevében Lauer Edith üdvözölte a megjelenteket. Az ünnepélyes díjátadást Duba Gyula, a kuratórium elnöke vezette. A díjak átadásában Mátyásfalvi György, a Művészeti Díj alapítója is részt vett.
A díjakat az alábbi alkotók vehették át:
A kuratórium döntése értelmében a Fődíjat és az Elsőkötetes Szerzői Díjat nem adták ki. A díjakat a kuratórium átsorolta a Különdíjak (20 ezer Sk) és a Szülőfölddíjak (10 ezer Sk) kategóriájába. Következésképpen az idén kettő helyett három Különdíj, és két Szülőfölddíj átadására került sor. Életműdíjban Cselényi László részesült, sok évtizedes, kiemelkedő költői munkásságáért; és Vadkerty Katalin, sok évtizedes, eredményekben gazdag történelmi kutatómunkájáért. A Posonium Művészeti Díj Életműdíját Lipcsey György szobrászművésznek ítélték oda, sok évtizedes kiemelkedő munkásságáért. Különdíjban részesítette a kuratórium H. Nagy Pétert, Hagyománytörténés. A „szlovákiai magyar líra” paradigmái (AB-ART) és a Hibridek (Nap Kiadó) című tanulmányköteteiért; Beke Zsoltot, Az irónia hurka (Nap Kiadó) című tanulmánykötetéért; és Benyovszky Krisztiánt, a Bevezetés a krimi olvasásába (Lilium Aurum) című monográfiájáért. Szülőföld-díjjal tüntették ki Tóth Elemért, Tölgyek (Lilium Aurum) című verskötetéért; és Lacza Évát, Jelek a porban II. (Nap Kiadó) című beszélgetőkötetéért.
Az ünnepségen fellépett Rejter István hegedűművész.
A kuratórium tagjai voltak: Duba Gyula (elnök), Fónod Zoltán (titkár), Németh Zoltán, Szarka László, Tőzsér Árpád.
Az alábbiakban közöljük a megnyitó- és üdvözlőbeszédeket, valamint a díjazottak munkásságáról, életművéről szóló méltatásokat is.
F. Z.
Az egyenrangúság és egyenjogúság útján…
Dobos László megnyitóbeszéde
Szívet melengető öröm számunkra, hogy nyolcadszor kerül sor a Posonium Irodalmi és Művészeti Díj átadására. Azt mondhatjuk, mára már a díjazott műveknek egy látható, az irodalmi fejlődés szempontjából sem mellőzhető folyama van. Ezt gazdagítja a mai nap is, amikor a múlt évben kiadott művek, tanulmányok legjobbjait díjazzuk. őszinte öröm számunkra, hogy a díjazottak között – a helyzet véletlenje folytán – egy nemzedék, a fiatal irodalomtörténész- és irodalomkritikus- nemzedék díjazására is sor kerülhet.
Mielőtt az ünnepélyes díjátadást megkezdenénk, engedjék meg, hogy néhány szót szóljak helyzetünkről, kisebbségi dolgainkról, azokról a nyűgökről, melyek gyötörnek bennünket.
Nehéz történelmi, politikai leckéket éltünk meg az elmúlt közel száz esztendőben. Van mit visszaolvasnunk. Állandóan kényszerhelyzetekbe sodródtunk. Trianon óta sorstörténelmet élünk. Többségi-kisebbségi kényszer viszonya. Eddig nem volt rá módunk, hogy saját utat tapossunk ki magunknak… Hogyan? Hol? Mikor? lehetünk önmagunk urai… Mikor s hol, hogyan tesszük meg első lépéseinket az önkormányzatiság, az önrendelkezés irányába?
A szlovákiai magyar közösség megszavazta az ország belépését az Európai Unióba. Ami azt jelenti, hogy az európai szövetség kapui és törvényei a szlovákiai magyar közösség létére is vonatkoznak. Egyenrangúság és egyenjogúság… A saját út: szülőföld – haza – önkormányzat – nemzet-Európa. Most is ez irányba vezet az út. Ezt kell kialakítanunk a saját építkező erőnkkel.
Trianon óta a sorsunk az erőszakhelyzetek sora. Sorstörténelmet éltünk és élünk. Mindmáig nem vagyunk a saját életünk urai. A kisebbségi lét kényszerhelyzetek sorát szüli Trianontól a mai napig. Mikor lehetünk önmagunk urai? Mikor és hogyan fizessük, tesszük meg első lépéseinket az önkormányzatiság, az önrendelkezés irányába? Szülföld – haza – önkormányzat – nemzet-Európa… Ezt kell kialakítanunk saját építkező erőnkkel.
A szlovákiai magyar nemzetiségi kultúra anyagi támogatása a rendszerváltás óta megoldatlan. Pontosabban: 2006-os évre a kormány a szokásos 80 milliót 160 millióra emelte. Elégedettek voltunk… Sajnos a mostani helyzet ismét a régi, az egykor volt 80 millió (2007-től tehát egy nagy zuhanás). Gödör.
Ezt a megszégyenítést a kormány magaslatából lehet magyarázgatni, de mi ezt a „gesztust” nem tudjuk elfogadni. A szlovákiai magyarság is adófizető. Kérjük kimutatni adófizetésünk százalékarányát. Nem akarunk ingyenélők és kitartottak lenni… Nem akarunk ismét valami nyomorító nagylelkűség áldozatai lenni.
És végül hadd említsem meg a helyzetünkről, sorsunkról szólva, hogy a Madách Könyv- és Lapkiadó vezetősége elhatározta, a Felvidék közel 100 éves történelmének megírását. Írott s megbízható és igazságos történelmét kívánjuk sorsunknak, hazánknak. Szarka László, a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetének igazgatója, felvidéki nemeslelkűséggel elvállalta ennek az iszonyú munkának az irányítását. Az ősz folyamán elkészül a Felvidék történelme fiatal magyar történészek bevonásával.
Legyen gyümölcs a fán.
Létfeltétel számunkra ma is az írott szó…
Lauer Edith üdvözlőbeszéde
Ismét nagy örömmel, és az immár 2001 szeptembere óta hagyományossá váló „hazatérés érzésével” érkeztem ma Pozsonyba, kedves családtagok társaságában. Mátyásfalvi Györgyöt, a Posonium Művészeti Díj alapítóját már jól ismerik. Bátyjával, Mátyásfalvi Jánossal tavaly találkozhattak először. Szekeres Zsolt, jó barátom és Amerikai Magyar Koalíciós munkatársam, eddig majdnem minden Díjkiosztásra eljött Pozsonyba, amiért külön köszönet illeti őt.
Férjem, John, aki mindig nagyon élvezi ezt a rendezvényt, sajnos, megint az ugyanerre a napra kitűzött, Maryland Egyetem kuratóriumának évi közgyűlése miatt mulasztja el a részvételt a mai rendezvényen.
Akik követik a felvidéki magyar kultúra, különösen a könyvkiadás és könyvterjesztés állandóan növekedő kihívásait – és ebben a teremben sokan követik ezt –, azok képesek valóban méltányolni, hogy milyen nagy erőfeszítést igényel az évente kb. 150-200 magyar könyv megjelentetése. Napjainkban több tényező okoz komoly változásokat a könyvek világában:
– általánosan kevesebb az olvasó, és csökken a magyarul olvasók száma;
– Szlovákia és Magyarország közös EU-tagsága eredményeként a magyarországi könyvek vámmentesen, és ezért nagyobb számban jelennek meg Szlovákiában;
– a könyvárusítás a hagyományos kis városi könyvesboltokból kiköltözött a nagy bevásárlóközpontokba, ahol üzletláncok részeként kedvezőbb áron veszik és adják el a könyveket. Az üzletláncok, persze az „üzlet” lehetőségei szerint válogatnak, s a kisebbségi magyar irodalom alkotásai csak elvétve kerülnek a polcokra.
És ezzel egyidőben az idén a szlovák állam csökkentett összeggel támogatja a kisebbségi könyv- és lapkiadást. Bár az Európai Unió deklarálja a tagországaiban élő nemzeti kisebbségi kultúrák fennmaradásának fontosságát, ennek mikéntjét, vagyis, hogy mi a mindenkori kormányok kötelessége és szerepe a fennmaradás biztosításában, azt már nem határozza meg. A jelenlegi szlovák kormány, viszont láthatóan, nem ismeri fel azt a nyugati országokban elfogadott alapvető demokratikus elvet, hogy az állami fejlesztések, támogatások, a közösség érdekeit kell, hogy szolgálják, mégpedig arányosan az adott közösség által befizetett adóval.
Az eredmény – ahogyan ezt Dobos László a közelmúltban a Szabad Újságban megírta: „A szlovákiai magyarság társadalmi létét (hozzáteszem, ezen belül, kultúrája támogatását) a másodrendűség jellemzi”, vagy ahogy Fábry Zoltán jóval korábban meghatározta: „a magyarság értékének lebecsülése.”
Fábry Zoltán Irodalom és magyarság kötetét olvasva a következő sorokra találtam: „Értsük meg: olyan időket élünk, olyan helyzetben vagyunk, hogy létfeltétel, szükség az írott szó, mint eszköz, de ez még nem szentesíti az írott szót irodalommá. Az író alkotó művész: teremtő, formáló. A művészi alkotás kiválasztó, értékelő törvénye: az esztétika.”
Írta ezt Fábry 1923-ban, egy olyan korban, amikor a felvidéki magyar közösség jövője tele volt kérdőjelekkel. Ezért fontos ma is felidézni szavait, és hangsúlyozni, hogy azóta, minden nehézség ellenére, közel 90 év alatt, a felvidéki magyar írók a könyvek ezreiben tudták felmutatni az emberi állapot klasszikus értékeit a felvidéki magyar lét perspektívájából.
A fennmaradás és a művészi alkotás esztétikájának szellemében született meg a Posonium Irodalmi és Művészeti Díj is. Az elmúlt években és a mai napon méltányolt írók és művészek között olyan kiváló alkotókkal találkozhatunk, kiknek művei nélkül elképzelhetetlen és érthetetlen lenne a felvidéki magyar közösség története és szellemisége. Öröm ezt tudatosítani, s öröm szembesülni a díjazottak alkotásaival ezen a mai ünnepségünkön is.
Állandosult könyvkiadásunk évi teljesítménye
Duba Gyula, a kuratórium elnökének értékelése
A kuratórium munkája során olyan felismerés alakult ki, hogy könyvkiadásunk évi teljesítménye állandósult. Mintha kiegyensúlyozódott volna. Kiadóink évente százhatvan-százhetven művet jelentetnek meg. Nem volt ez másképpen a múlt évben sem. De a másik mutató is hasonlóan állandósult, a díjazásra számba vehető művek száma az idén is harminc körül mozog. Az idei munkánk egy dologban rendhagyónak bizonyult: látványosan előtérbe kerültek benne az elméleti-kritikai művek! Ez alkalommal a szépirodalom, vers és próza, mintha gyengébben teljesített volna az elmúlt esztendőben. Ebből következett, hogy a Fődíjra és az Elsőkötetes Szerzői Díjra nem találtunk eléggé súlyos munkákat, amelyek a Posonium-díjak alapfeltételeinek megfelelnek.
A 2008-as esztendőt két jelentős irodalmi jubileumunk teszi fontossá. 1958 szeptemberében, Dobos László szerkesztésében megjelent az Irodalmi Szemle első száma, és ugyanezen évben adta ki a Szlovákiai Szépirodalmi Könyvkiadó a Fiatal szlovákiai magyar költők antológiája című kötetet, amelyet Turczel Lajos válogatott és bevezetőjével útnak indított. Mindkét eredmény, a lapunk és az antológia új fejezetet nyitottak irodalmunkban. Az Irodalmi Szemle lehetővé tette az irodalom önszerveződést, az antológia pedig a tudatosabb esztétikai fejlődést indította el. A jubileumok fél évszázadot fognak át, idősebb nemzedékeink szinte teljes alkotói életét. S egyben lehetőséget adnak, hogy áttekintsük az elmúlt időt, sorjázó nemzedékeink munkáját és hozadékait is, és az irodalom jelenlegi helyzetét. A kiadott elméleti művek túlsúlya kínálja a lehetőséget, hogy a kritikai irodalom jelen állapotát, elméleti-gondolati eredményeinket ezen művek fényében vizsgáljuk és beszéljünk róla. A kuratórium munkájának a gyakorlatában viszont az következett ebből, hogy az idén – a ki nem osztott Fődíj és Elsőkötetes Szerzői Díj összegéből – még egy Különdíjat és két Szülőfölddíjat osztunk ki.