Köszöntjük a 80 éves Szőke Józsefet
Szerző: Duba Gyula/ Határ menti történelem Szőke József 80. születésnapjára
Baráti beszélgetés során hallottam Szőke Józseftől egy régi történetet. Kamaszkorában apjával szántanak a határban, Nyitra környékén. A határ szót más értelemben, szó szerint is kell vennünk, az akkori szlovák–magyar államhatár mentén történt, Nyitranagykér mezején húzódott a határ, éppen az ő földjük mentén, a barázdájukon.
Abban az időben, a háborús években volt ez így. Tehát a parcellájuk barázdája az államhatár! S amikor felszántották a földjüket, ahogy mesélte, apja ránézett és komoly arccal, tréfálkozva megkérdezte: Na, gyerek, elszántunk Szlovákiából egy barázdát?!
Mosolyra késztető történet, ám valami mélyebbet is megmozdít bennünk. Voltak idők, amikor a határok nem jelentettek áthághatatlan akadályt, csak a zártság könnyed jelképét, adminisztrációs szimbólumot. Tragikus kalandokra, a nehézségek elviselésére és meghasonlásra még nem kényszerítettek. De kevés volt az ilyen idő! Sorsunkat inkább olyan határok jellemezték, melyeken csak a madár járhatott át szabadon. A fenti példa azonban alkalmas, hogy érzékeltessük, milyen világból, mily fiatalos élmények birtokában indult Szőke József – s tegyük hozzá: nemzedéke! – sajátos életútjára, némi pátosszal szólva a magasabb célok felé!
Nemzedékét említettem, mégpedig azért, mert a korban hozzá hasonló fiata-lokat, a múlt század harmadik évtizede körül születetteket, sajátos, akár történelminek is mondható életpályára kényszerítette sorsuk. Az első (csehszlovák) köztársaságban születtek és kezdtek iskolába járni, később magyar királyi középiskolákba iratkozhattak, majd tanulási lehetőségek nélkül maradtak és serdülő fiatalokként élték meg a kort, amikor a magyarok számára nagyon zorddá vált a déli határvidék. S jó néhányuk számára kockázatos kalandok helyszínévé vált az országhatár. Amikor az ötvenes évek elején emberségesebb jövő felé tekinthettek és magyar kultúrát kezdtek építeni, az alapokat sivár pusztaságra, letarolt mezőségre rakták. Életművük a kisebbségi történelem produktuma!
Szőke a budapesti kereskedelmi középiskolában kezdte tanulmányait. Érettségiznie 1948-ban sikerült. Ismert kor, folyamatosan beszélünk róla, a határok megszilárdultak. Oda-vissza szökések árán valósul meg a magyar nyelven való tanulás. A fiatalok serdülőkorban vannak, kialakulatlanok, ösztönösek, háborús élményeik is inkább kalandosak. Az előttük járók történelmi élményei mélyebbek és hitelesebbek, az utánuk következők sorsélményeiből pedig a legsötétebb korszak kimaradt. Ők elég felnőttek, hogy komolyan vegyék az életet, ám ahhoz is elég jövővárók és nyitottak, hogy tudjanak hinni és ne legyenek csalódottak! Magyarországon a népi kollégiumok korának utolsó évei ezek, s nem is terméketlenek, a tönkrevert ország fiatal értelmisége önmagára ébredve új világot kíván magának építeni. A „Fényes szelek” nemzedéke ez! Szőke közéjük tartozott, részt vesz mozgalmukban. Lelkes, céltudatos ifjúság ez, életérzésükben nemzetiek, céljaikban, terveikben szociálisak. Szőke rengeteget tud mesélni akkori élményeiről, helykeresésről és éhezésről, segélyekről és támogatókról, találkozásairól Veres Péterrel, Illyéssel s a kor vezető politikusaival, s ahogy kollégiumot alapított, majd hazajött és itthon rekedt, mert közben ismét lezárták a határt. Pozsonyban kellett kisebbségi írásbeliséget kezdeni, a Csehszlovák Ifjúsági Mozgalom lesz a munkaterülete.
A köszöntő eseményeket, tényeket és eredményeket kíván, a tettek minősítésének és elismerésének a műfaja. Akkori adottság, hogy a magyar szellemi becsvágy a pedagógia és az újságírás, az irodalom területén verhet gyökeret. Az induló újságokban-szerkesztőségekben és az irodalomban, amely még nincs! Az Új Ifjúság főszerkesztője lesz, az irodalomba Petőfi és József Attila verseinek válogatott füzeteivel lép be, melyekhez ajánló előszót ír. Mindkettőt a Magyar Könyvtár adja ki. Irodalomtörténeti tettet jelent az a válogatása, melyet Új hajtások címen ad ki a Csehszlovákiai Magyar Könyvkiadó. Az antológia irodalmunk szegényes, ám kétségbevonhatatlan dokumentuma. Amikor irodalmunk kezdeteiről szólunk, zavarban vagyunk, önképzőköri szintet említünk. De már életet és akaratot jelent! Szőke Az asszony vár (1959) című novelláskönyvét már többen recenzálják és a Katicabogár című kisregénye (1964) élénk olvasói fogadtatásban részesül.
Az Új Ifjúság akár külön fejezet is lehetne. Sajátos fiatal szerkesztőség. Politikai hetilapként teljesíti eszmei-nevelő feladatát, központi irányítás mellett dolgozik. De szerkesztői a maguk módján értelmezik magyar mivoltukat és kisebbségi helyzetüket, a lap a közírás terén nyitott és kezdeményező. Mintha az írásom elején vázolt történet nem csupán jóízű adoma lenne, hanem pszichológiai látlelet is, lélektani állapot és helyzetkép, arra utal, hogy ez a szerkesztői szemléletmód a kisebbségi lét abszurd jegyei iránt is fogékony. Derűs humanizmussal és bizakodó igazságkereséssel közelít hozzájuk. A lapban 1957-ben humoros oldalt szerkesztettem, Más szemmel címen pedig rovatot, szatirikus jegyzeteket, krokikat írtam. A szerkesztőség a párt- és kormányhatározatok mellett közölte azok humoros bírálatát, ironikus felülnézetét is. A fiatalos hit és felelősség kritikai szemlélettel és önkritikus valóságérzékkel párosult. Ilyen igazságkereső szemlélet közöltette Szőke József főszerkesztővel 1968-ban a Kétezer szó című prágai kiáltványt, ami később véteknek bizonyult. A reformgondolkodás során Szőke a Csemadok Központi Bizottságának a főtitkára lett, míg Dobos László az elnöke, részesei a föderális Alkotmánytervezet azon része kidolgozásának, amely a kisebbségek jogállását törvénnyé emelné. Másokkal együtt – Szabó Rezső, Tolvaj Bertalan – a hazai magyar politizálás újrafogalmazásán dolgoznak, minderre 1968 augusztusa és a konszolidáció évei tettek pontot.
Szőkét „szilenciuma” a Csemadok könyv- és levéltárába, a székház szuterénhelységébe utalja. Itt „alkotta meg” főművét, A csehszlovákiai magyar irodalom válogatott bibliográfiája 1945–1985 című négykötetes munkáját. Erre vonatkozóan magamat idézem, laudációmat, amelyet 2006 júniusában a Posonium Életműdíj átadása alkalmából mondtam: „Egyszer ilyen díjosztás alkalmával, talán Dénes György révén mondtam, hogy az írói életművet nemcsak megírni kell, hanem meg is kell élni! Most is aktuális gondolat. A bibliográfia »megalkotása« puritán életformát és szorgos munkát jelent. Újsághalmok és papírkötegek átlapozását, évfolya-mok rendezését, sok tízezernyi cédulát és kartotékozást, korszakolást és anyagrendezést, számok, tények és adatok tömkelegét, nevek és címek légióit, végeérhetetlen papírmunkát. De jelentette a múltban, a történelmi időben való elmerülést is, a letűnt valóság élesztését, élő irányzatok és új események bolygói alól való kibányászását, ahol félig elpusztulva s talán feltámadásra várva lapul, ahogy az idő eltemet komoly vagy kevésbé fénylő tetteket. Ezt éreztem a bibliográfiát lapozva, a múlt idő legendáriuma temető és forrás egyben. Kerestem a magam dolgait és mindent megtaláltam! Mintha egykori énemet éltem volna meg újra, s a kort, mely kegyetlen volt s egyben felemelő! Felvillantak egykori címek, váratlan szikrák az időben, felidéződik régi viták szenvedélye és fontos novellák hangulata. Mintha újra szólnának régi nagy versek, határkövet jelentő prózák címei, kezdők jelentkezése és távozók búcsúzása, a bibliográfia elsősorban múltidézés s csak aztán adattár! A múltat úgy tartalmazza, hogy az az értőknek élni látszik, mintha halottaiból támadna fel, és rádöbbent, hogy nemcsak mélyen bennünk él, hanem mintegy anyagiasulva és felidézhetően ott van Szőke József vaskos köteteiben, s ha az utókor emlékezni akar, nélkülözhetetlenül szüksége van rá!”
A számvetéshez még az utóbbi évtizedek gyerekeknek írt könyveit említem: A síró hóember (1985), A napraforgóvá változott leány (1989), A hencegő nyúl (1995), mind mesék. Meg azt a kultúrtörténeti munkát idézném, amelyről néha beszélt, de ez ideig nem készült el.
Erőt, egészséget hozzá, hogy megszülessen!