Szarka László – „…történelem és történelmi identitás nélkül nincs nemzet”
Posonium Irodalmi és Művészeti Díj 2008
Vadkerty Katalin műveiről, munkásságáról
Egyszerre szokványos és rendhagyó, ugyanakkor eredményes és minden vonatkozásában példamutató történészpályát jutalmazott ebben az évben Életműdíjjal a Posonium díj kuratóriuma.
Vadkerty Katalin közel harminc éven át a Szlovák Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete tudományos munkatársaként egyike volt a kevés számú szlovákiai magyar hivatásos történészeknek. Az akadémiai intézetben a mai Szlovákia területének 19. századi gazdasági fejlődését, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar történetéből számos alapvető fontosságú munka szerzőjeként részese volt több csehszlovákiai történeti összefoglaló munkának. A mai dél-szlovákiai mezőgazdaság és élelmiszeripar egyik nagyhatású sikerágazatának, a cukoriparnak a történetét feltáró könyve harmincöt évvel keletkezése után is a kérdés megkerülhetetlen alapművének számít.
Vadkerty Katalin majdnem mesébe illő fordulattal, az akadémiai intézetben eltöltött évtizedek után teljesen új és önálló kutatásra adta a fejét. A Gyurgyík László által akkor alapított Mercurius Csoport tagjaként, majd elnökeként a kritikai történetírás eszközeivel, elsődleges levéltári források alapján, tizenöt év alatt feltárta a szlovákiai magyarság közösségi identitása szempontjából máig meghatározó 1945–1948 közötti évek négy kulcskérdését. A csehországi deportálások máig traumatizáló közösségi élményét, a reszlovakizáció nem kevésbé drámai kényszerhelyzetét, a belső telepítések és a lakosságcsere etnikai térfoglaló hadműveleteit addig jórészt ismeretlen és publikálatlan források alapján írta le. Janics Kálmán tájainkon közel másfél évtizedig tiltott könyve – a A hontalanság évei (1979) – főleg a korabeli sajtó alapján készült. Vadkerty Katalin élve a levéltári kutatás lehetőségeivel, módszeresen feltárta a szlovákiai, csehországi levéltáraknak a reszlovakizációra, a deportálásokra, belső telepítésekre és a lakosságcserére vonatkozó anyagait. A kutatómunka három gazdagon dokumentált szakmonográfiát, majd a Kalligram Kiadó odaadó gondozásában magyarul és szlovákul egyaránt megjelentetett nagymonográfiát eredményezett. A szlovákiai magyarság közösséggé válásában meghatározó szerepet játszott időszak kritikai történeti elemzése, bemutatása valószínűleg egész generációk történeti és nemzeti tudatának alakításában játszik majd szerepet.
Merthogy a nemzetek mibenlétéről folyó régi definíciós viták vonatkozásában egy dologban mintha közös nevezőre találtak volna a vitatkozók. Kulturális és történelmi közösségtudat nélkül nehezen lehet bármilyen egynyelvű, egyvallású népet nemzetté forrasztani. Azok a kisebb-nagyobb lélekszámú csoportok, amelyeknek tagjai nem élik át, nem tudatosítják a többiekkel való kulturális és történeti közelséget, azonosságot, ha történelmüket más, eltérő, ellentétes tapasztalatok, történetek alapozzák meg, s történelemtudatukat ezek a megosztó élmények határozzák meg, azok a csoportok esetleges, könnyen széthulló alkalmi vagy kényszerközösségek maradnak csupán.
A történelem – mint közösségformáló tényező – a nyelv és kultúra mellett akár másodlagosnak is tűnhet, hiszen a történelmi tapasztalatok, történelmi tradíciók és a jó esetben közösségi emlékezetté összeálló történeti emlékek jóval esetlegesebbnek látszanak.
Az emlékiratírók és visszaemlékezők, a krónikások és történészek keze nyomát jobban felismerni, mint a mondák, népdalok metafóriáiba kódolt közösségi élményt. S mégis: történelem, feltárt, megírt, tanítható és tanulható történelem, történelmi identitás nélkül nincs nemzet. Mert a múlt megtörtént eseményeinek, az előttünk járók gondolatainak és döntéseinek, a nagy és a kis történelemnek a folyamatos jelen idejű értelmezése nélkül a kultúra pántjai és kapcsai, a nyelv és a hit megtartónak gondolt ereje sem tudnák tartósan együtt tartani a nemzeteket.
Plutarchos óta tudott dolog, megírt, írásban rögzített történelem nélkül nincs tartós közösség. A megíratlan történelem olyan, akár a téli völgyekben gomolygó köd: nem csak a vándor téved el, leple alatt az ott lakók is könnyen utat, irányt téveszthetnek.
Vadkerty Katalin elemzései kopogós, kemény, könnyen érthető szövegek. S mintha mégis sokan lassan, a szükségesnél lassabban értenék meg. Pedig ez a történelem többé nem tiltható be, nem tabuizálható, nem lehet róla illedelmesen vagy lojálisan hallgatni, ezt a történelmet és annak következményeit minden oldalon vállalni kell. Hallgassunk bele egy-két mondat erejéig, milyen történelmet is tárt fel munkáiban a szerző a belső telepítésekről készült munkájában: „A belső telepítések, a karhatalom, a lakosságcsere, a repatriálások, valamint a szlovák közigazgatás, a művelődés és a kultúra bevezetésének következtében (eredményeként) körülbelül háromszázezerrel emelkedett a (dél-szlovákiai) »betelepítési övezetben« élő szlovák lakosság száma. 1945–1949 között hozzávetőleg (körülbelül) 125 000 magyar hagyta el ezt a vidéket, s ha nem is a csehszlovák kormány 1945-ös terveinek méreteiben, de megvalósult a »magyar etnikum vertikális és horizontális megbontásának« a terve. Az 1945 előtt a csehszlovák kormány által is »magyar etnikai területnek« elismert »betelepítési övezet« 1950-re már vegyes lakosságúvá vált.”
Íme, a 20. század második felének szlovákiai magyar etnopolitikai realitása: a városaiból kiszorult, összefüggő településterületén sok faluban helyben is kisebbséggé váló szlovákiai magyarság túlélte a felszámolására irányuló döntéseket, intézkedéseket, de közben saját szülőföldje, közössége egyaránt radikálisan átalakult. A történész tehát, miközben visszaadja vagy legalábbis tartósítja, megerősíti a kollektív emlékezetét, arra is felhívja a figyelmet, hogy a történelem naponta formálja, alakítja ezt a közösséget. Az 1945–1948 között már-már cinikus tudatossággal kialakított vegyes etnikai térszerkezet hatását, következményeit immár a második-harmadik generáció tapasztalja. És itt ne csak a térvesztés térképen ábrázolható folyamataira gondoljunk, hanem azokra a jelentős belső különbségekre, amelyek a kétnyelvűség, a kettős identitás különböző fokozataiban, a természetes identitásrégiókhoz való eltérő kötődésekben is tetten érhetőek.
Látva a kisebbségi magyarok „történelemnélküliségét” a hivatalos, iskolai történelemmel szemben sok helyen vesztésre álló családi emlékezet, privát történelem képlékeny pozícióit, különösen hálásnak kell lennünk a szerzőnek ezért a másfél évtizedes ráadásért. Mint ahogy azt is érdemes itt és most nyomatékkal hangsúlyoznunk, Vadkerty Katalin történeti hármaskönyve a jogfosztottság éveiről az utolsó olyan pillanatban született, amikor a csehországi és magyarországi vagonokba rakott vagy reszlovakizációra kényszerített, vagy csak a szülőföldjén kisemmizett, vagyonából kiforgatott szüleink, nagyszüleink emlékeit mi magunk is még beépíthetjük közösségi emlékezetünkbe. Nem azért, hogy az előttünk járók szenvedéseiből, sérelmeiből kirakodó vásárt rendezzünk, politikai licitálásba bocsátkozzunk, hanem sokkal inkább azért, hogy megértsük és megérezzük történelmi együvé tartozásunkat, közösségünk erejét és mélységét. És, persze azért is, hogy képesek legyünk megértetni magunkat, közösségi létezésünket a velünk együtt élő többségi nemzet minden jóakaró tagjával, szlovák környezetünkkel, barátainkkal és rokonainkkal, munkatársainkkal és vitapartnereinkkel.
Magam, a kuratórium tagjai és a történészkollégák nevében gratulálok a Posonium Életműdíjhoz, kívánok sok erőt és egészséget a munka folytatásához, a tervezett további tanulmányok, könyvek elkészítéséhez.
Bibliográfia
Dejiny cukrovarníckeho priemyslu a pestovania cukrovej repy na Slovensku (1800–1918). Bratislava, Vydavateľstvo SAV, 1972.
A reszlovakizáció. Pozsony, Kalligram, 1993.
A deportálások. Pozsony, Kalligram, 1996.
A belső telepítések és a lakosságcsere. Pozsony, Kalligram, 1999.
A kitelepítésektől a reszlovakizációig. Trilógia a csehszlovákiai magyarság 1945–1948 közötti történelméből. Pozsony, Kalligram, 2001.
Maïarská otázka v Èeskoslovensku 1945–1948. Dekréty prezidenta Beneša a ich dôsledky na deportácie a reslovakizáciu. Bratislava, Kalligram, 2002.
Vývoj technizácie a technológie v cukrovarníckom priemysle na Slovensku do konca 19. sto-roèia. In Ján Tibenský (sterk.): Z dejín vied a techniky na Slovensku. V. köt. Bratislava, Vydavateľstvo SAV, 1969, 321–337.
Technická výroba liehu na Slovensku v rokoch 1848–1918. In Ján Tibenský (szerk.): Z dejín vied a techniky na Slovensku. IX. köt. Bratislava, Vydavateľstvo SAV, 1979, 315–351. p.
Mlynský priemysel na východnom Slovensku v rokoch 1848–1918. In: Nové obzory. 22. köt. Prešov, Východoslovenské vydavateľstvo v Košiciach, 1980, 1980, 45–72. p.
Dejiny cukrovarníckeho priemyslu a pestovanie cukrovej repy na Slovensku v rokoch 1800-1918. In: Sto padesát let cukrovarníckeho prùmyslu na území ÈSSR. Praha, 1981, 181–206. p.
Potravinársky priemysel na Slovensku v 19. storoèí. Príroda a spoloènos, 30. évf. (1981) 16. sz.
A műtrágyázás kezdetei Szlovákia területén. In Új Mindenes Gyűjtemény. 1. Bratislava, Madách, 1980, 66–84.
Rozvoj hlavných odvetví po¾nohospodárskeho priemyslu na Slovensku v rokoch 1848–1918. In Hospodárské dìjiny. Praha, 1982, 65–134. p.
Historicko-technické pamiatky potravinárskeho priemyslu v Bratislave v období priemyselnej revolúcie do roku 1918. In Milan Moncol (szerk.): Technické pamiatky Bratislavy. Zborník Mestskej správy pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave. 8. köt. Bratislava, 1985, 65–82. p.
Po¾nohospodárstvo. In Samuel Cambel (szerk.): Dejiny Slovenska (1890–1918). IV. köt. Bratislava, Vydavate¾stvo SAV, 1986, 127-174. p.
Rozvoj polnohospodárskeho a potravinárskeho priemyslu na Slovensku v rokoch 1848–1918. In Hospodáøské dìjiny. Praha, 1989, 169–213. p.
Mezőgazdasági termelés az Andrássyak krasznahorkai uradalmában az 1848–1867-es években. In Új Mindenes Gyűjtemény. 8. köt. Bratislava, Madách, 1989, 83–118. p.
A Csehszlovák Köztársaság gazdaságtörténete (1918–1938). In Fejezetek a csehszlovákiai magyarság történetéből. Pozsony, Kalligram, 1993, 175–215. p.
A csehszlovák–magyar lakosságcsere hivatalos szlovák értékelése. Regio, 1993. 3. sz. 120–139. p.
Utószó Machnyik Andor Csallóköz c. könyvéhez. In Machnyik Andor: Csallóköz. Pozsony, Kalligram, 1993,
A telepítéspolitika a magyarkérdés megoldásában Csehszlovákiában (1945–1948). Agrártörténeti Szemle, 37. évf. (1995) 183–189. p.
Magyarok Csehszlovákiában. In Hanák Péter (szerk.): Híd a századok felett. Tanulmányok Katus László 70. születésnapjára. Pécs, 1997, 475–485.p.
A belső telepítés Szlovákiában (1945–1949). Irodalmi Szemle, 39. évf. (1996), 7–8. sz. 63–72. p.
Magyarok Csehszlovákiában 1945–1948 között és a történeti források. In Bárdi Nándor (szerk.): Források és stratégiák. Csíkszereda, 1999, 422–431. p.
A belső telepítések 1945 után. Fórum Társadalomtudományi Szemle, 1. évf. (1999) 1. sz. 35–44.p.