Első kötetek napja

Könyvheti körkép – Ünnepi Könyvhét, Budapest, 2013. június 7., péntek
Könyvheti körkép – Ünnepi Könyvhét, Budapest, 2013. június 7., péntek
Kettőre ígérkezem, dedikáltatni indulok, a szerencse kegyeltje vagyok a héten, Fenyvesi Orsolya és Korpa Tamás köteteinél is az én nevem bújt ki a kalapból, hát megyek elcsípni a szerzőket, majd egy könyvmustrára. A Vörösmarty téri nagy forgatagban írók-költők minden lépésnél, ki inkognitóban, ki a nap ellen védekezve bújik a napszemüvegek mögé, mások az asztaloknál várják az olvasókat.Fenyvesi Orsolya Farkas Arnold Leventével a József Attila Kör standjánál, előbbi mellett egy rózsa, utóbbit egy idős hölgy csípi el, fogynak a könyvek, Korpa Tamást (Fiatal Írók Szövetsége) is épp pár szóra kapom el, állnak mögöttem, Nagypál Istvánnal időzünk még, Barlog Károlyt látom, és örömmel konstatálom: siker és érdeklődés övezi az elsőköteteseket.

Nincs megállás a programokban, a JAK-pikniken új helyszínen, a Horánszky u. 5-ben (Hy5) Barlog Károly, Szil Ágnes és Fenyvesi Orsolya mutatkozik be, Farkas Arnold Levente és Bicskei Gabriella sajnos nem tudott részt venni, a három első kötetessel Hercsel Adél beszélget. Szil Ágnes a József Attila Kör JAKkendő című, a Mr. Sale támogatásával indított pályázatának első díjazottja Tangram című kötetével, Barlog Károly Maximja a Forum, a Prae.hu és a JAK közös kiadásában, Fenyvesi Orsolya Tükrök állatai című verseskötete pedig a JAK‒Prae.hu gondozásában jelent meg.

És hogy milyen érzés „megfogni a kötetet”? Szil Ágnes válaszol: „Eszelősen jó, csodálatos kézbe fogni a sok egyeztetés, a közös munka után az eredményt”. Tervekről, az első kötet fogadtatásáról kérdez Hercsel Adél, a szerzők pedig egyetértenek abban, hogy az első kötet segít meglátni az esetleges hibákat, segít a fókuszálásban, a kötet kézbefogása tehát nemcsak eufória, hanem egy külső megfigyelési szemszög kialakulásához is vezet, melyet hasznosítani lehet a következő könyv megírásánál.
Ha már külső szemszög, szóba kerülnek más „külső tényezők” (HA) is, határidők, pályázatok, szerkesztők, kompromisszumok. Barlog elmeséli az istenkés szövegek és egy mélyen hívő lapszerkesztő találkozásának történetét, Fenyvesi pedig arról beszél, becslése szerint körülbelül a 70 %-át fogadta meg a szerkesztői javaslatoknak, a többi versért „megharcolt”. Orcsik Roland és Sopotnik Zoltán sorozatszerkesztőket idézi Szil Ágnes is: „az a jó szerző, aki nem mindent fogad meg, kiáll a többi szövegért”.

Tóth Kinga
Bach Máté felvételei (3)