Csillag Lajos: Nem nőnek való vidék / Kiss Tibor Noé Aludnod kellene című kötetéről
Valahol a dél-afrikai Botswana területén él az a törzs, amelynek tagjai a világ legboldogabb embereinek mondhatóak. Ezek a busmanok, akik gyűjtögető-vadászó életmódot folytatnak, bogyókkal és gyökerekkel táplálkoznak, és aligha látnak több vizet egy helyen, mint amennyi a markukban elfér. De erről tudunk. Nem csupán abból az okból kifolyólag, hogy Tatár Pista imádja bújni a különböző földrajzi atlaszokat (63.), hanem mert a busmanokkal szinte bármilyen médiumon keresztül találkozhatunk.
Szóval, ott vannak azok a vidám kis fickók, akik olyan alacsony termetűek, hogy alig érnek Tatár Pista anyja mellkasáig, és úgy alszanak, hogy a vállukat beássák a homokba, ami egyébként is körülveszi őket egész életük folyamán. Ezek az emberek mégis boldogok, és mi erről tudunk. Van azonban valami, amit nem tudunk. Mégpedig azt, hogy ki is az a Tatár Pista.
Nem csupán róla van szó; legalább fél tucat nevet fel lehetne sorolni a fenti mellé: Gulyás Feri, Pongrácz Antal, Szebeni Miska, Szokola Bandi, Pék Laci és így tovább. A nevekkel azonban nem sokra megyünk. Legalábbis ahhoz, hogy Kiss Tibor Noé legújabb kötete, az Aludnod kellene, amelynek szereplői a fentebb említettek, utat találjon magának a köztudatban. Igencsak kicsi az esély arra is, hogy ezek az emberek valaha is szembe jönnek velünk az utcán, vagy kezet fogunk velük, ugyanis mind-mind tagjai, pontosabban mondva részei, egy olyan mikrotársadalomnak, amelyet mi – a busmanok ismerői – ezelőtt még sosem láttunk.
Kezdem valahogy úgy, mint ahogy a könyv fülszövege tenné. Állapotregény, az elbeszélő pedig „drónként pásztázza végig” a bemutatott közeget. Csupán néhány kiragadott gondolat kezdetnek. Akkor először nézzük ezeket. A szöveg nem egészen pontosan fejezi ki magát. Sokkal többről van itt szó ugyanis. Az „egykorvolt, leépült majorsági telepet” nem madártávlatból szemléljük, az olvasó ott bolyong maga is a telep épületei közt, és nem érti, miért fojtogató az az atmoszféra, amit a kötet megteremt. Hiszen nem tud azonosulni egyik karakterrel sem. Főként azért nem, mert a szerző által megrajzolt szereplők a lehető legszélsőségesebb személyiségek. A nevükkel pedig, valahányszor az ismételten feltűnik a szövegben, újra meg kell ismerkedni. Az olvasás folyamán többször merül fel tehát a „Kiről is van szó?” kérdése. Ezáltal pedig „csapdába” kerülünk. A vékony kötet, amely máskülönben könnyen olvashatónak tűnik, feszített figyelmet igényel. Egyszer csak azon kapjuk magunkat, hogy ugyan nem tudjuk megmondani hirtelen, ki kicsoda a könyvben, mégis, ha szembejönne az utcán, úgy éreznénk, mindent tudunk róla, pedig nem madártávlatból nézzük az életét. A nevek továbbra sem többek neveknél, mégis bárki lehetne Tatár Pista, Gulyás Feri, Szokola Bandi, Szebeni Miska vagy épp Pongrácz Antal. Aztán letesszük a kötetet, és megpihenünk. De továbbra sem értjük, hogy a város vagy falu, ahol élünk, miért hasonlít egy szellemjárta helyre, és benne az emberek magukra a szellemekre.
Ez az a pont, ahol visszakanyarodhatunk a – bár ez nem minden esetben meghatározó – műfaji besorolás kérdéséhez. A szöveg tárgyilagossága, illetve az a tény, hogy a kötetben nagy hangsúly helyeződik a szereplők életkörülményeinek leírására, a kötetet szociografikus regényként is értelmezhetővé teszi. Egy olyan világ tárul a szemünk elé, ami legtöbbünknek ismeretlen, de mégsem idegen. Pontos időbeni behatárolást alig kapunk. Bár abban bizonyosak lehetünk, hogy a történet valamikor a rendszerváltás után játszódik, mégis, az „elhagyott majorsági telep” nem más, mint az előző politikai berendezkedés nyomainak egyike, lakói pedig az előző korszakból maradtak itt. Olyan ez, mint amikor egy húsdaráló szitáján keresztül az utolsó húscafatok fodrozódnak, és az egész szerkezet már csak nyikorog, üresben jár, a tengely pedig minden nehézség nélkül forog a gépezetben. Egyszóval van egy hely, ahol a posztszocialista éra szinte tapintható és megélhető, nem kell magyarázni, mit is jelent: még mindig csak valami után vagyunk, és azok az emberek, akik a telepen élnek, nem csupán ott, a térben rekedtek meg, hanem az időben is. Pont, mint a busmanok. Sajnálatot érzünk. „Hogy lehet így élni?” Végül rájövünk, honnét is az a fentebb említett ismeretlen érzés a szellemjárta helyekről és az emberekről.
Minden egyes szereplő ugyanis külön fejezetet kap a műben, ők állnak a középpontban, mintha egy reflektor fénye követné őket mindenhová, és a többiek, akikre csak később kerül sor, vagy épp már sorra is kerültek, néha besétálnak a képbe. Pontos jellemrajzok bontakoznak ki előttünk, és kénytelenek vagyunk felismerni, hogy a telep nem más, mint a mi társadalmunk kicsinyített mása. Amikor egy-egy szereplő a reflektorfénybe áll, újabb és újabb, számunkra kínos részlet kerül előtérbe, amiről nem akarunk, nem szeretünk beszélni. Pedig semmi új a Nap alatt. Az Aludnod kellene nem az a regény, amelyben a hősökkel azonosulni tudunk, vagy épp vágyunk, nem is új ismeretek szerzésének az élményforrása. Kiss Tibor Noé regénye a felismerésé.
Van itt azonban még valami. Legalább egy fél tucat nevet felsoroltam eddig, és ami szemet szúrhatott, hogy mind az erősebbik nem képviselőihez tartozott. A telep jórészt élhetetlen a nőknek, a férfiak világa ez. Minden anya, feleség, lány számára csupán egyetlen kiút vezet onnét. A kötet több filmcímet is említ (például: Sztálingrád, Vörös föld, Régi idők focija – 21.), amelyek képesek lehetnek kiszélesíteni az értelmezés horizontját. Adalékként szeretnék azonban egy olyan filmet megemlíteni, amellyel a regényben nem találkozunk, ez pedig Gaál István Holt vidéke, melyben Törőcsik Mari karaktere, Juli élete ugyanúgy beszorul négy láthatatlan fal közé, amelyek között egyedül él, egy csakugyan „kísértetjárta” holt vidéken. A kötet női szereplői ugyan nincsenek teljesen egyedül, mégsem számíthatnak senkire, és a telepen már csak kísértet formájában képesek létezni.
Az Aludnod kellene sokáig képes visszhangozni az ember fejében, nem hagyja nyugodni. Azon tépelődik utána az ember, vajon miért nem tudott erről az egészről mindeddig. Előfordulhat az is, hogy egészen addig járatja az eszét, amíg bele nem fájdul a feje. De aztán elmúlik a főfájás. Nagyon, nagyon lassan.
(Kiss Tibor Noé: Aludnod kellene. Magvető, Budapest, 2014, 144 oldal, 2690 Ft)