N. Tóth Anikó: Muzsikáló nők – Adalék egy Pozsonyi meséhez (próza)

N. Tóth Anikó: Muzsikáló nők – Adalék egy Pozsonyi meséhez (próza)

ryszardl70 felvétele

 

A Zöldfa vendéglő előtt egy nagy társaság várakozott konflisra. A januári éjszaka csikorgó hidege apróbb-nagyobb tánclépésekre serkentette a bundákba burkolt nőket és férfiakat. Az este során felfokozott jókedvet a fagy sem tudta lehűteni, kacagtak, csevegtek, sikkantottak a vendégek.

Fanny a tekintetével éppen a férjét kereste, amikor váratlanul belekarolt valaki.

–  Addy!  – ismerte fel a kalap árnyékolta finom arcot.

– Egész este próbáltam a közeledbe férkőzni, de annyi hódolód van, hogy nem volt egy szemernyi esélyem sem – kuncogott a kalapos nő, aki nem volt más, mint Esterházy Alexandrine grófnő.

– Ugyan, Addy, talán éppen neked volt megannyi társalkodónőd, akiket nem lehetett faképnél hagynod – replikázott tréfálkozva Fanny.

A grófnő körül valóban ott legyeskedett a társaság színe-java, keresték a kegyeit, némelyikük akart is tőle valamit, jótékonysági adományt, kicsikart dicséretet, és a grófnő nemfukarkodott, csak magában mosolyogta meg az ácsingózókat.

–  Beléjük is fáradtam – hajolt közelebb bizalmasan Fannyhoz, mert nem akarta, hogy bárki meghallja a csípős és udvariatlan megjegyzést.  –  De mindenképpen meg kell osztanom veled valamit.

– Alig várom! – lelkesedett Fanny. – Netán jótékonysági rendezvényt szervezel? Tudod, hogy ilyesmiben mindig számíthatsz rám!

– Igen, tudom, de most személyesebb dologgal szeretnék előhozakodni – mondta bizalmasan a grófnő.

– Személyesebbel? – kerekedett el Fanny szeme a szokatlan bejelentésen.

– Tudod, az utóbbi időben kegyesek hozzám a múzsák – mondta bensőségesen a grófnő.

– Ó, ez nagyszerű! – ujjongott Fanny. – Muzsika? Irodalom?

– Mindkettő! – mosolyodott el a grófnő beszélgetőpatnere lelkesedésén.

– Végtelenül örvendek – mondta Fanny, és hangjából sokkal inkább az őszinteség, semmint az udvariasság áradt, amiért a grófnő nagyon hálás volt.

– Egy neve eltitkolását kérő költő barátom két versére komponáltam dallamot és zongorakíséretet – mondta szinte suttogva.

– Ó! – sóhajtott fel Fanny. Mélységesen tisztelte a komponistákat. S mivel jórészt csak férfi zeneszerzőket ismert (igaz, belőlük a legnagyobbakhoz, magához Liszt mesterhez is volt szerencséje, személyesen is), a női komponistákat egyenesen csodálta. – Bárcsak meghallgathatnám! – kiáltott fel ábrándozva.

– Nemcsak meghallgathatod, hanem akár el is énekelheted őket – biztatta a grófnő. – Azt hiszem, amikor megszülettek a fejemben a dallamok, éppen a te hangodon hallottam őket.

– Az én hangomon? – ámuldozott Fanny.

– Bizony! Igényes a szöveg is és a dallam is, ezt nem tudja bárki elénekelni!

– De hát annyi fiatal tehetség van!

– Ebben az esetben éppen az érett kor számít, ez a garancia arra, hogy úgy szülessen meg, ahogy azt elképzeltem – jelentette ki a grófnő.

– Ó, Addy, drága Addym! Micsoda megtiszteltetés és szerencse, hogy összehozott minket a sorsunk! – repesett Fanny.

– Magam is így gondolom! És ehhez Pressburgba kellett, hogy röpítsen a szél! – nevetett a grófnő.

– Mutattad már valakinek? – kérdezte Fanny.

– Dehogy, csak magamnak játszottam és énekeltem.

– Még Mária sem ismeri?

– Nem avattam be – bizonygatta a grófnő.

– Nem fog megsértődni, hogy nem neki szántad?

– Ugyan, a nővéremnek rengeteg felkérése van, és egyelőre nemigen tud az én zeneszerzői ambícióimról – nyugtatgatta az aggályoskodó Fannyt a grófnő.

– Akkor jó – higgadt le Fanny. – Mikor mutatod meg? Legszívesebben azonnal…

– Ó, de kedves ez a mélyreható érdeklődésed! Ám most már késő van…

– De holnap délelőtt, vagy inkább reggel eljöhetnél hozzánk…

– Drága Fanny, egy ilyen hosszú estély után nekem sok időre van szükségem, hogy összeszedjem magam. Délig biztosan senki sem tud kiráncigálni a selyempárnáim közül! – nevetett a grófnő.

– Akkor hát délután? – próbálkozott Fanny.

– Öt óra tájt megfelelne?

– Természetesen! Már mostantól elkezdem a várakozást! – buzgólkodott Fanny.

Másnap Alexandrine grófnő a megbeszélt időben ott volt Kovátsék szalonjában. Az udvariassági köröket kihagyták, a két nő a zongorához sietett. Ahogy a grófnő leütötte szerzeményei egyikének első akkordjait, Fanny szíve kalimpálni kezdett az örömtől.

– Csodaszép! – kiáltott fel.

– Hát még a dallam milyen gyönyörű, hallgasd csak! –  mondta a grófnő, s énekelni kezdett: Im Sonnenschimmer hast du mich geküsst…

Fanny szemébe könnyek gyűltek a gyönyörűségtől, a dallamot pedig azon nyomban megjegyezte. Amikor a grófnő másodjára játszotta, már énekelte is vele. Csakúgy a másik dalt is, a Seit ich dich liebe kezdetűt.

– Szerelemről énekelni a legnagyobb gyönyörűség! – jelentette ki Fanny.

– Magam is így gondolom – mondta elégedetten a grófnő. – Akkor tetszik?

– Hogyne tetszene! – repesett Fanny. – Játsszad újra, sokszor, sokszor! Hogy megtanuljam tisztességesen!

– De hiszen már tudod! –  mondta elismerően a grófnő.

– Azért még van mit csiszolni rajta! – tette hozzá Fanny.

– Írjam át? – a grófnő elértette.

– Jaj, dehogy, a kompozícióval nincsen gond, csak az én előadásmódomon kell finomítani.

– Elsőre pontosan ráéreztél! Nem véletlenül a te hangodon szóltak a fejemben ezek a dallamok! – mondta elragadtatással a grófnő.

– Ez nem maradhat kettőnk titka és birtoka – jelentette ki Fanny. – Egész Pozsonynak hallania kell!

Fanny vágya nem sokáig maradt teljesületlen. Az Egyházzenei Egylet 1900. április 6-án nagyszabású zenei eseményt szervezett, melyen fellépett Fanny is a grófnő két szerzeményével. A zongoránál Manfred Stöger ült. A közönség hosszú heves tapssal jutalmazta az előadást. A színpadra kérték a komponistát is. A grófnő arca fénylett a szokatlan sikertől. Ez erőt és lendületet adott neki a további zeneszerzéshez. Minden darabját Fanny látta először. Fanny egy idő után megbátorodott, s ha valami zavarta a fülét a harmóniában, szóvá tette. Alexandrine sosem sértődött meg. Sőt megfontolta barátnője megjegyzéseit, tanácsait, adott az énekesnő zenei ízlésére, finomított a kottán. Fannyt pedig jó érzéssel töltötte el, hogy részt vehet a zeneművek alakításában.

 

 

N. Tóth Anikó (1967, Zselíz)

Költő, író, irodalomtörténész, egyetemi oktató (Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem).