Utak, útkeresések (Beszélgetés Dobos Lászlóval)
Önszorgalomból indultam Közép-Európa szinte minden irodalmi fővárosába, bemutatkozni, ismerősöket, barátokat, támogatókat szerezni. Prága, Pest, Moszkva, Kijev, Leningrád, Bukarest… Lapok sorával kötöttünk „irodalmi egyezményt”: Plamen, Kortárs, Slovenské poh¾ady, Tiszatáj, Alföld, Poglady, Novij Mir, Híd…
Számos lappal volt szerkesztőcserénk, felismertük: az irodalmi lét megteremtéséhez nélkülözhetetlen a világ. Nagy volt a lemaradás, a más irodalmi közeggel való szembesülés, viszonyítás, a megméretés kényszere. Hazánk: Európa, e fogalomba kapaszkodtunk Fábry nyomán. Nagyképűség, tiszta homlokú akarás, a kitörés, a világba menés tüze, kicsinységünk, földhözragadtságunk magunk mögé seprése – mindez e fogalomban válik szimbólummá…
Fábián Zoltán a Magyar Írók Szövetségének nevében meghívta az Irodalmi Szemlét bemutatkozó vendégszereplésre. Galán Géza rendezésében – Sunyovszky Szilvia, Tőzsér Árpád, Kovács Lajos s magam részvételével – programot állítottunk össze irodalmunk értékeiből. 1968. február 11-én lett jelenésünk a Szövetség székházának tanácstermében. Zsúfolt ház, izgalom. Lélegzetvételnyi közelségre a magyar irodalom színe-java: Veres Péter, Darvas József, Féja Géza, Dobozy Imre, Simon István, Czine Mihály… A Pestre szakadt szlovákiai magyar írók mindegyike. Irodalmunk háború utáni történetének ez volt az első külföldi, nagy nyilvánosságú felmutatása. Az első kitörés. Az Irodalmi Szemle szerkesztői ügyködésének első elégtétele. Tíz év, egy este elmondva. „Ideje már bizony” – Fábry szavaival kezdtem mondókámat… Sunyovszky Szilvia előbb ezüsttálcán úrvacsorára emlékeztető kenyérkockákat kínál a szájak elé. Aztán térdre hullva mondja a verseket. Győry Dezső: Újarcú magyarok… Azon az esten mindnyájan térdeltünk, egymás előtt, s magunk előtt is… A program végén sokáig tartó döbbent csend. Száraz szájjal Veres Péter kapott szóhoz. „Leckét kaptunk ma este – mondta –, leckét nemzeti öntudatból, leckét tudatlanságunkból, felelősségből. Rádöbbentettek bennünket, hogy van felnőtt szlovákiai magyar irodalom…”
* Az első időszakban, 1963-ig természetszerűleg elsősorban a szépirodalomra és a kritikára helyezte a fő súlyt a lap, azután kezdte tágítani tematikai és eszmei horizontját – mind nagyobb teret adott a művészeteknek (a képzőművészet kezdettől jelen volt hasábjain) és a társadalomtudománynak (szociográfiának, szociológiának, néprajznak, történelemnek), egyszóval kezdett „mindenes lappá” formálódni. Mi tette ezt szükségessé?
– Egyszerűen az, hogy az Irodalmi Szemle „egyke”. Szükségből kovácsolt erény, egyszerre szerkesztői elgondolás s kényszerhelyzet volt: helyet, nyilvánosságot adni rokon területeknek – elsősorban a képzőművészetnek. Ahogy konkrétabb formát öltött az Írószövetség Magyar Tagozata, egyre gyakrabban jelentek meg ülésein fiatal képzőművészek. Nagy János számtalanszor szorgalmazta: magyar képzőművészek számára hasonló tagozatot alakítani a Képzőművészek Szövetsége mellett. Nem volt elég erő? Rossz volt a fogadtatás? A szándék szándék maradt mind a mai napig. Így maradt az Irodalmi Szemle szerény nyilvánossága. A kezdeti jó visszhangja után nekem tervem volt létrehozni egy Szemle-galériát: havonta rendezendő kiállítások, képzőművészeti melléklet. Nem volt, aki továbbvigye, csinálja. Így mindmáig körben forog a majd harmincéves elgondolás. Pedig az itteni magyar piktúra már többre képes és többre jogosult. A mai magyar gyakorlat egyszerűen kinőtte a harminc év előtti elgondolásokat. S mi tette szükségessé a Szemle „mindenes” jellegét? A kényszer. Itt is szükségből lett erény és gyakorlat. Ma már látszik, hogy nem is olyan rossz gyakorlat, ha a szociográfiai felmérés – az önismeret műfaja – együtt jelentkezik a szépirodalommal. Effajta komplexebb felfogás, a rokon területek egyidejű nyilvánossága más lapok szerkesztésében is gyakorlattá vált. A szellemi képesség, a szellemi életünk termése ebben is kinőtte a megjelenés mai kereteit.
* A Szemle egyik sokáig rezonáló vitája volt az, amelyhez Németh László írt vitaindítót. Ugyancsak nagyszabású vállalkozás volt az 1967-es, nagy visszhangot keltett Fábry-szám.
– Hatvanhatban elhatároztuk, hogy a Plamen, a Slovenské poh¾ady, a Kortárs, az Irodalmi Szemle részvételével ankétot szervezünk Internacionalizmus és hazafiság címmel. Illyés Gyula, Jiøí Hájek, Laco Novomeský s Fábry Zoltán írásaival indult volna az eszmecsere. A kezdeményező, a véleménycsere gazdája az Irodalmi Szemle szerkesztősége volt. Sokféle szempontot kellett egyeztetni. Minden együtt volt egy nagyszabású nyilvános beszéd megnyitásához. Az utolsó percben mégis megfeneklett – a lapokat eszmeileg patronáló hatóságok a nacionalizmus fellángolásától tartottak. Németh László A magyar irodalom jövője c. tanulmányának közlése e kettétört szándék folytatása, illetve következő fejezete volt. E tárgyban Illyés Gyula, Féja Géza s Bori Imre küldték el írásaikat. Feltételezhető: a nemzetek, nemzetiségek viszonyában sok minden másként objektivizálódik, ha e vitára sor kerül.
Jó érzéssel s izgalommal készítettük a Fábry-számot. Tisztelegni akartunk Fábry élete, életműve előtt, s hírül adni, hirdetni. A Fábry-szám elégtétel is kívánt lenni elismerésben szegény életének: elégtétel, már amilyet egy kis hatókörű irodalmi lap adhat. S legalább kis hányadát visszaadni annak, amit erkölcsben, gondolkodásban adott nekünk… Lényegében felmondtuk a Fábry-leckét, s ismételtük is, hogy jobban bevéshessük: az ember értékét meg kell becsülni, megbecsülni s felmutatni… Irodalmi lap szerkesztőjének lehet-e más dolga? S kerestük a tiszteletadás, a méltó ünneplés igaz, puritán formáját. Elválva a hízelgők s magyarázkodók egyre gyarapodó csoportjától.
* Fábry Zoltán haláláig a folyóirat főmunkatársa volt. Mit jelentett számodra Fábry mint főmunkatárs és szellemi társ?
– Biztonságot. Rendszeresen jártam Stószra, sohasem engedett el üres kézzel. Feddett, tanácsolt, békétlenkedett – szűkszavúan dicsért is –, de minden mozdulata mögött biztonság volt, meggyőződés. Felelősségvállalás. Fábry sajátjának, saját szüleményének is érezte az Irodalmi Szemlét. Az arcát s útjait kereső lap (irodalom) számára a Fábry adta biztonság eligazító iránytű volt…
Fábry Zoltán életem egyik forrásvidéke, keresem jellemének, életművének meghatározó jegyeit. Az igazság szenvedélyes keresése, ez az emberi-szellemi vonása érintett meg legelőbb, s ez van hozzám ma is a legközelebb. Számomra életművének az a legerősebb, mindent behálózó fonala. Életművének meghatározó élménye és területe a háborúk kora, fanatikus antifasizmus. A Fábry-értékelők életművéből nagyobbrészt ezt a kort hangsúlyozzák. Igen, ez a kor lassan a történelem kövületévé válik, kifényesedtek veszélyes zátonyai is. Másik nagy területe: a nemzetiségi lét drámái, küzdelmei, gondjai, jelenségei. Személyiségének vonásai – szenvedélyes igazságkeresése, kíméletlen szókimondása, nyíltsága, lényegre törése – e témájú írásaiban parázslanak igazán. A háború után első írása 1948 decemberében jelenhetett meg az akkor induló Új Szó oldalain. Címe: Az első szó. Egyebek között ezeket írja: „Történelmi tévedésből kerültünk a vádlottak padjára, amelyet most emelt fővel elhagyhatunk…” Vádlottak padja, vádló és vádlott: sajnos, nemzetiségi létünk veleszületett jelensége. Kevés a történelmi sikerélményem, mondhatnám ezt, persze, többes számban is. S az emberi természet törvényei szerint mi lehet erre a válaszom? Kompenzálni a rosszat, a hiányt emberi valutával, emberi értékkel: magatartással, teljesítménnyel. Fábry Zoltánhoz én innen közelítek. Az igazság szenvedélyes keresése egy nagyméretű egyenlítési szándék. Kompenzálni a történelmi győzelem egy emberöltő hosszán kimutatható hiányát. Magatartással, helytállással, vállalással. Aprómunkával. Az igazságkeresés, a tények kimondása nem öncél: egyéni és közösségi megtisztulás. Fábry igazságkeresése szüntelen állásfoglalás. Szembehelyezkedés egy korszak diktatórikus tébolyaival: a militáns gondolkodással, az embertelenséggel, a fasizmussal, a nacionalizmussal, a személyi kultusszal, az emberi és nemzeti jogsértés minden formájával… Fábry egy korszak antiembere, antitézise. Ma ezt már elmondhatjuk, s el kell mondani. Ezért lehetett iránytű, erkölcs, humánum, ezért lehetett hozzá járni szerkesztői s irodalmi tanácsért… folyton ugyanazt a kérdést téve fel neki: hogyan éljünk egy korszak útvesztőiben, hogy amit teszünk, az ne legyen értelmetlen? Két évtizedig Fábry realizmus-parancsolatai melengették, nevelték, alakították irodalmunk realizmusvonalát. Fábry által az irodalom adta nemzetiségi közéletünk szemléletét is. Fábryt nem kötötte a funkcionáriusszellem, nem volt lekötelezett. Nem volt megvásárolható. Fábry élete és magatartása antitétel volt: a hazugság, a frázis, a dogmatizmus, a sematizmus, az alattvalói szellem ellenpólusa. Minden embertelenség antitétele.
(Részletek Kövesdi János Közös irodalmi tulajdonunk című beszélgetésből.
ISz, 1998/8.)