Sándor Zoltán – Folyóparti szimfónia (Szerelmes levél)
Van a zenében valami hatalmas. Isteni. Megfoghatatlan.
Emlékezetemben összefolynak a képek: folyóparti séta az októberi napsütésben, aranyszínű levelek alattam és felettem, sárguló oldalak a könyvben, amelyet egy padon ülve lapozgatok, miközben másik kezemmel homokot rostálok, folyatok át az ujjaim között, körülöttem remegő árnyak és velem szemben, a túlsó parton, a régi vár.
Elsétálsz mellettem, csendben, akár egy gondolat, vagy egy egyszemélyes karavánszeráj, néhány pillanatra minden elhalkul bennem, fulladva levegő után kapadozom, úgy lélegzem, mintha iszap lenne légutaimban, rövid időre meghalok, hogy később tovább éljek, epedezve megbámullak, gyönyörködöm benned, valami szorít, a homokszemcsék leperegnek a földre, felemelem lanyha karom, a kéz erőtlenül felröpül, de hiába… Az nem is te vagy. És lehet, hogy szeptember van. Az idő zátonyra fut bennem, amikor emlékezem. Rád.
Vannak percek, amelyek örökre belevésődnek a szív emléktárába. Vannak helyek, amelyeken már annyiszor megfordultunk, egyedül önmagunkkal – és a bennünk lappangó vágyakkal. Mindannyian itt élünk, ezekben a zsúfolt szobákban, teljes egzisztenciánk azon a néhány lépésen alapszik, az ágy és a fürdőszoba között, reggelenként felébredünk, hogy újra meg újra végighaladjunk ugyanazokon az utcákon, egész napon át ugyanazt a levegőt szívjuk be tüdőnkbe, amelyet tegnap is, és esténként, amikor fáradtan ágyba zuhanunk, mégis mindannyian más-más világba költözünk. Csak a miénkbe. Egydimenziósba. Lehet, hogy ott láttalak.
Ha jobban belegondolok, biztosan ott találkoztunk. Az ember az élete folyamán nem ismer meg semmi újat, csak ráismer rég elfelejtett dolgokra. Megállok egy ismeretlen város még ismeretlenebb kolostora előtt, amikor: Lám! De hiszen én már jártam itt, ismerősek ezek az oszlopok és az illat! A levegő szaga.
Nem tudom pontosan, mikor történt, régen lehetett, megpróbáltam rájönni a szépség fogalmának a mibenlétére. Azt hiszem, téli este volt. Emlékeimben ugyanis csak tél és ősz létezik. A kályhában ég a tűz, odakint fúj a szél, néha esik is. Amint megpillantjuk, valamennyien tudjuk, mi a szép. De vajon tudjuk-e, hogy miért szép? Vagyis, önmagában mi a szépség?
Megismertelek. Nem akkor, ott, abban a sötét klubban, amikor a tivornyától zajos zenére lötyögve némán figyelted a csendet, amely összefonódott körülötted. Mint akkoriban én. Emlékszel arra az ölelésre? Arcizmaid megmeredtek, de a figyelmes szemlélő érzékelhette titokzatos mosolyodat. Vajon mire gondoltál, amikor feltűntem a láthatáron? Első pillantásra! A férfi irracionalitásában a nő önmagával találkozik. És ebből táplálkozik. Konvencionális értelemben ezt szerelemnek hívják. Már ismertelek, most csak felismertelek! Mint a fehér-fekete filmet, amelyet sohasem néztünk, mégis ismerjük a tartalmát, előre tudjuk a végét. ősz volt, vagy mégsem? Egyedül teremtjük emlékeinket. Miért ne emlékezhetnék úgy arra a napra, mintha eső áztatta volna meg ismeretlennek tűnő ismerős arcunkat?
A távolból zene hallatszik. A szél hozta ide hozzám. Játékos szél, becsavarodott. Önmagába. Néha csak a süvítését hallom. Elaludni… Ezt kellene. Lehunyni a szemem és átengedni magam a való – ősi és igazi – képek megfestésének. Felismertelek. Amikor megszólaltál…
Olykor, amikor egyedül vagyok a szobámban – mint most is – és végignézek a négy fehér falon, szívdermesztő pánik fog el, mi lenne, ha megmozdulnának, elindulnának felém? Bizonyára semmi. Eltűnnének ők is, meg a szoba is, meg én is. Vajon én is? Én, aki bal kezemmel megszoríthatom a jobbat, aki képes vagyok két lábon toporzékolva dadogni, amikor csak a szememet kellene lehunynom? Ez a kéz érintette meg ujjaidat? És az Te voltál? Vagy mindez csak látszat, csalás? Még a hitem is. Meg a vágyam: amikor azon a kora őszi reggelen elsétáltál mellettem, és hajad illata szemtelenül megtámadta orrlyukaimat; amikor hiába ordítoztam VÁRJ!, nem jött ki szó a számon, és te szoknyáddal szemérmetlenül neszezve elmentél mellettem; amikor fel akartam kelni, és utánad sietni, majd aztán mégsem, akkor… Olykor félek a falaktól.
Olykor még önmagamtól is félek. Meg a kóbor kutyáktól. De ők is félnek tőlem. És így: körbe-körbe. Minden változik, mégis minden ugyanolyan marad. Nem lehet kétszer ugyanabba a folyóba lépni, de a folyó folyó marad. És csak az örökös, aminek nincs neve. Vagy van, csak kimondhatatlan. Ha felismerem azt a végtelent magamban, vagy benned, vajon akkor én is végtelenné válok, vagy csak véglegesítem a végtelent? És így: körbe-körbe. Nem tudok megszabadulni a kérdésektől. Ciklikusan ismétlődő szakaszokban újra meg újra felcsendülnek agyamban.
Tél volt. Teljesen biztos vagyok benne. A szépség csak idea! – szögeztem le. És nem ebbe a világba tartozik, hanem egy másikba – az ideák világába. Mélyen önmagunkban tudjuk, milyen, és amikor érzékeljük, csak felismerjük: a szépet… Mint birsalma illatát egy meztelen gyermek orrlyukában, vagy földieper ízét a szánkban, mint a nedves testbőr lágyságát, vagy az álombeli sziluett leheletfinomságát, mint hangod csengését parázna éjszakáinkban…
Ismét október van. Tekintetemmel túlszárnyalom a madarakat magam felett. Olyan az ég, akár egy végtelen rosta, amelyen átfolyik tested ragyogásának piciny darabkája, hogy megvilágítson engem. Ismét zene hallatszik. A madarak elrepülnek délre, akárcsak tavaly, akárcsak tavalyelőtt, akárcsak száz évvel ezelőtt… Én pedig ugyanazon csillagok alatt állok, amelyek alatt ezer évvel ezelőtt állt valaki, érdeklődve: miért nem könnyezik a tükör, ha előtte állunk és sírunk?
Néha kevesebbet kellene beszélnem. Vagy egyáltalán nem is kellene beszélni. Hallgatni. Mint az óriási tölgyfák, amikor hideg éjszakákon elmegyek mellettük. Vajon mi a véleményük rólam? Hiába kérdezem tőlük, ők csak hallgatnak. Terebélyesednek és évről évre szebbek és öregebbek lesznek.
A zene megfoghatatlan. Itt az idea, itt a forma, de nincs test. Olyan misztikus. Ebben rejlik a titka. Ezért nem múlandó. Ezért nem tudom még lelki beavatkozással sem eltorzítani emlékezetemben, teljesen ellentétben a magamban hordozott többi megörökített képpel, amelyek lelkiállapotom variációinak köszönhetően szakadatlan változási folyamatoknak vannak kitéve. Emiatt szeretne minden művészet zene lenni! Az Új Világból című szimfónia mindig egy új világba vezet be. Pedig Dvoøák már rég nem él. Vagy csak egy Új Világba szökött?! És az a kispad ott a folyóparton, amelyen üldögélve és a sárguló papírlapokat forgatva először megpillantottalak – megvan még? Nem emlékszem a színére. Vörösre festem. A hajad is vörös volt. És a Nap is. Meg a vér is az ereimben és az arcomon. A levelek pedig aranyszínűek voltak. Mint a fény az éjszakában. Bódító táncot jártak a szellő szárnyán.
A szépség idea. Amikor megérintem felületét, megkóstolom ízét, amikor beszippantom illatát, megpillantom arcát, amikor meghallom hangját, már test. És tudatomban megerősödik a hit: ez a szépség, amivel egyidejűleg megszületik egy új idea. Az ideából kiindulva, az anyagon keresztül, újra az ideához jutok. Először a testet érzékelem, de az idea mégis előtte van. Kronológiailag nem, de spekulatív módon igen. Mert máskülönben hogyan ismerném fel? A folyóparton pillantottalak meg először. Nem tudom szabatosan elmondani, milyen volt az az érzés, ami akkor hatalmába kerített. Talán ezt hívják hatodik érzéknek. Talán. Egyes dolgokat nem tudok szavakkal kifejezni. Egyes dolgokat nem is lehet szavakkal kifejezni. A szavak e világi koholmányok. Csak formái az ideáknak, amelyeket agyunk számára próbálnak elérhetővé tenni. Korlátoltak. És nem hatnak eléggé gyorsan. Van, amit csak érezni lehet. És az összes igyekezetem, hogy egy bizonyos ideát szavakba csomagoljak, hiábavaló cselekedet marad, ha az az idea ontológiai értelemben már nem létezik annál, akinek át akarom adni. Egyáltalán nem fontos, hogy érted-e, de érzed-e?
Van a zenében valami hatalmas. Isteni. Megfoghatatlan. Te pedig olyan vagy, akár egy szimfónia. Megtestesült szimfónia! Tulajdonképpen csak ennyit akartam mondani.