Csáky Károly – Mikszáth Kálmánnal szülõföldjén (2)
2008-02
(Az elsõ részt lapunk januári számában közöltük)
A Mikszáth-házban lennénk hát, ahol az író gyermek- és ifjúkorát töltötte. A faluszéli kis fehér házban, ahol – talán a temetõ közelsége miatt – „oly szomorú, oly kísérteties volt minden“. Ide hozta haza Mauks Ilonát egy idõre, s ide jött vissza 1873-ban, amikor a fekete asszony, azaz a kolera édesanyját is elvitte. Akkor már senki sem jött elébe; az ajtók be voltak zárva, s a „ház ablakai sem néztek üvegszemükkel nyájasan“, a ház kéménye sem „pipázott vígan“. Az író gyásza akkor annál isnkább is nagyobb volt, mivel édesanyja halála elõtt néhány hónappal apját is elveszítette. Õt is igen szerette, s ezt írta róla egy helyütt: „Szegény jó apám nem kel fel többé, hogy disputáljunk az állampolitikáról, királyok tetteirõl, miniszterek viselt dolgairól, akiket rendesen összeszidott mindennap… (…) Áldás azokra a hamvakra, melyek összevegyülnek azzal a meseszerû szeretettel, mellyel utolsó leheletéig viseltetett irántam.“ (Cikkek és karcolatok I.)
Maradt hát Mikszáthnak a szülõfalu, Szklabonya. Annyira szerette késõbb is az õ szelíd, csendes faluját, hogy egyik mûvét, Az igazi humoristákat is az ittenieknek ajánlotta. Ezt olvassuk többek közt az ajánlásban: „Nem azért ajánlom pedig könyvemet az én csendes szülõfalumnak, hogy ott valaki megvegye s még tetejében el is olvassa – hiszen alig-alig tudnak ott olvasni, s a kalendáriumon kívül talán más könyv nem is akadt a faluban –, hanem azért ajánlom nekik ezt a könyvet, mert tõlük tanultam, ami benne van. Ha van benne valami érdemes, az az övék.“
A Mikszáth család egyébként 1843-ban költözött Ebeckrõl Szklabonyára, ahol az író apja mészárszéket és kocsmát bérelt. Késõbb ezzel felhagyott, s gazdálkodni kezdett. Véber Károly írja az Így élt Mikszáth Kálmán címû könyvében az alábbiakat: „A Mikszáth család mindig kiemelkedett a falusi, paraszti környezetbõl kétségtelen jómódjával. Földjüket mintegy 100 holdra becsülték, két cselédet, külön juhászt és szolgálólányt is tartottak a háznál. (…) Az író apja, Mikszáth János rangos ember volt a faluban, megsüvegelték, tekintetes úrnak szólították.“
Mielõtt szklabonyai sétánkra indulnánk az íróval, lássunk néhány adatot a falu történetébõl. A Nógrád megyei Szklabonya a Kürtös-patak jobb partján települt. Ott, ahol a Mikszáth-emlegette Bágy felveszi a Palojta-patak vizét, s ahol egybemosódik a szlovák–magyar nyelv-, illetve etniakai határ. A falu nevét egy 1330-ban kelt oklevél említi elõször Szklabonya alakban. Plébániája is igen régi: már az 1332–37. évi tizedlajstromban is szerepelt. 1720-ban 5 magyar és 9 háztartást írtak össze Szklabonyán. 1892-ben 711-en lakták a községet, s ekkor 85 volt közülük magyar nemzetiségû. A zömmel katolikus településen csak néhány evangélikus család élt a 19. század második felében. Köztük voltak a Mikszáthok is.
A szülõház mára sjanos, nem maradt meg. A falu egyik lakosa, Jozef Varga 1968-ban hatósági engedéllyel lebontotta a régi hajlékot. Helyét néhány éve egy emlékkõvel jelölték meg. Korrigálnunk kell tehát a Magyar irodalmi helynevek címû kiadvány szerzõjének ama állítását, mely szerint a ma is meglévõ Mikszáth-ház a szülõház helyén áll. Mauks Ilona visszaemlékezéseiben egy további adatot is találunk. Eszerint maga Mikszáth mesélte neki, hogy születése elõtt a házuk leégett, s ideiglenesen áthurcolkodtak az úgynevezett Révész-fundusra, s ott született Jézus nevenapján, azaz január 16-án az író.
A késõbb épült családi házat , melyben Mikszáth gyermek- és ifjúkorát töltötte, mára jócskán átalakították, de végre legalább szépen rendbe tették, s méltó helyet kapott benne a nemrég kialakított Mikszáth-kiállítás.
Az épület kapcsán maga Mikszáth írta annak idején a Galandáné asszonyom címû novellában ezeket a sorokat: „Aki valamikor Bodokon járt, annak bizonyosan feltûnt az a kis fehér ház, mely közvetlenül a temetõ mellett épült, s melynek összes ablakai a temetõre néznek. Anyám építtette azt oda. Valakije volt ott, akihez közel szeretett lenni mindig.“
A temetõben fekvõ valaki az író húga, Mariska, akit virágzó szép lányként 17 éves korában ragadott el a halál. A sírkövön ez olvasható: „Itt nyugszik Mikszáth Mariska, édesanyjának öröme. Meghalt életének 17. évében június 11-én 1867. Béke hamvaira.“
A temetõvel szemközti házba, a hajdani kúriába 1852-ben költöztek Mikszáthék. 1872-ig élt itt az író kisebb-nagyobb megszakításokkal. Természetesen a mai Mikszáth-ház nem így nézett ki hajdan. Az udvari részen még nem állt az ötoszlopos tornác, az utcai frontján pedig nem két, hanem három ablak látszott. A tetõt akkor zsúppal fedték. A porta különben elég tágas volt; a ház végétõl egészen a patakig húzódott.
Az épület elõtt sorompós kiskert volt, benne édesanyja kedves virágai: muskátlik, rezedák, rozmaringok. A családi házban 1978-ban megnyitották a Mikszáth-emlékkiállítást, az azonban nem volt egészen méltó a kiemelkedõ író szelleméhez. 1987-ben aztán újra átalakították a házat, de az is csak felületes munka volt. Mígnem a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumának felügyelete alá nem került az épület, s annak irányításával teljesen megújult a ház. Épp 2006 január 21-én nyitották meg, mielõtt azt Sipos Szilvia kurátor irányításával szépen be is rendezték. Már nemcsak a régi termek látogathatók, de megnyílt a ház hátsó traktusa is. A rendezõk megpróbálták megidézni a Mikszáth-korabeli hangulatot. Vannak itt régi néprajzi tárgyak: tulipántos láda, férfi és nõi viseletdarabok, korabeli fotók és mai felvételek a meglévõ Mikszáth-emlékekrõl. A tablókon nyomon követhetjük a nagy regényíró és novellista életútját. A temetõre nézõ szobákban régi polgári bútordarabok (íróasztal, könyvszekrény, utazóládó, pipatórium, tálalószekrény) láthatók, de ott van a falon Mikszáth és Mauks Ilona portréja, s megtekinthetõk az író mûvei is.
Térjünk még vissza egy kicsit a szklabonyai vonatkozásokat tartalmazó Mikszáth-mûvekhez, azok alakjaihoz s a korabeli faluhoz. Szép és boldog gyermekkora lehetett itt Mikszáthnak. A szülõk meleg szeretete vette õt mindig körül; gondtalanul járta pajtásaival a falut s a környezõ határt, csodálta a természet szépségeit. Valószínû, hogy tanulmányait is itt kezdte Tusnay András mester úrnál. Ennek bukkanhatunk nyomára az író elbeszéléseiben, például a Johanka néni, Francka néni és keresztapám címûben, melyben a gyermek Mikszáth csúnya írását bíráló Francka néninek így válaszolt a másik ismerõs: „olyan betûket ír, aminõket tanítója, Tusnay András mutat neki. Annak pedig reszket a betûvetésnél a keze a sok italtól“. Az iskolázás körüli ellentmondásos állításokat most nem áll módunkban tisztázni. Egy biztos, Mikszáth már 10 évesen elkerült innen Rimaszombatba, hogy az ottnai protestáns gimnáziumban tanuljon.
A históriákat és a meséket viszont már kicsi gyermek korában falujában megszerette és megtanulta Mikszáth. Lévén rossz alvó, édesapja a falu kitûnõen mesélõ asszonyait rendelte ágya mellé, akik egész éjjel tartották õt kísérteties és mindenféle tündérmeséikkel.
A gyermek itteni világának megannyi alakja vált késõbb irodalmi hõssé. Kocsipál Gyuri például, aki a bágyi, azaz a szklabonyi malom molnársegédje volt. Ha kellett, õ még esõt is tudott csinálni.
A falu híres boszorkánya, Galandáné is bekerült a novellákba. De szerepel ezekben Palyus, az agglegény, Gughi Panna, a búcsújáró asszony, vagy Vér Klára, Péri Judit és Gál Magda, akik annál a savanyúkútnál kárhoztak el, amely még ma is megvan a falu északi felében. A község gõgös mezõbírája, Sós Pál A néhai bárány címû novellában szerepel.
Álljunk meg most egy kis idõre az említett savanyúkútnál, azaz a csivicénél. „Ezt a kis kutat különösen szerette Kálmán – írja visszaemlékezéseiben Mauks Ilona – ; ha odaértünk, leült a kútpárkányra, és nem lehetett nagyobb öröme, mintha zsebembõl elõadtam kis füles ivópoharamat. Ekkor õ felhúzott egy vödör vizet, és a pohárból, mint valami mennyei nektárt, szürcsölgette. Mit tehettem egyebet? Én is ittam a kedvéért belõle, de bizony az nagyon rossz volt.“ (114. p.)
Ennél a savanyúkútnál azonban nemcsak jó ivókúrákat lehetett venni, és egyféle gyógyúlást nyerni, hanem egyebek is történültek. Szerelmi kalandok például s a szklabonyai lányokat romlásba taszító cselekedetek. S ettõl lett különös a helybeli fehérnép erkölcse. Ahogyan Mikszáth írja: „Olyan vékony itt a fehérnép erkölcse, mint a suhogó nád, koronája hajló, töve mocsárba vész. S ennek is csak, váltig bizonyítom, az a kút az oka.
Cifrán kiöltözve, ropogós szoknyában, begyesen, kacéran, nyíllal a szemükben úgy húzódnak át, mint a pávák. Az ördögé már az, aki ezt az utat egy-két évig járja.“ (Hova lett Gál Magda?)
Gyermekkorában Mikszáth nagy elõszeretettel tartózkodott a szklabonyai kovácsmûhely közelében is. Ezt a mûhelyt ma már hiába keresnénk a faluban, elsöpörte az új építkezés hulláma. Ott állt valamikor nem messzire Mikszáthék házától, az egyik útkanyarulatban, a régi faluba vezetõ út sarkán. Az egykori kaszinó emlékét – akárcsak a kürtösiét – természetesen maga az író is megörökítette. Ebbõl idézünk most: „A mi falunkban a kovácsmûhely pótolta a klubot és a kaszinót, fõbenjáró dolgokkal foglalkozó perszónák itt beszélik meg elõzetesen a közügyeket, ez lévén a legalkalmasabb hely a konferenciákra, mert leginkább ez áll összeköttetésben a kontinenssel. Kereket igazító, lovat patkoltató utasok állnak meg hébe-hóba, s magából a helységbõl is egyik jön, másik jön, ez is, az is tud valamit, s legott asztagnak gyûl meg a hallani való.“
Az író faluját 1910-ben – amelyet akkor épp Kürtabonynak neveztek – Mikszáthfalvára keresztelték. Igaz, a helybeliek kérték ezt, ám hozzá kell tennünk, hogy felsõbb sugallatra. Ekkor állítottak emléktáblát is Mikszáthék házán. A Magyar Nõk a jubileum alkalmából hímzett oltárterítõket adományoztak a templomnak; az író jelentõségét Laczkó Lajos plébános, munkásságát pedig Kopcsa Lajos, az egyházi iskola tanítója méltatta. A Hogyan lett Szklabonyából Mikszáthfalva címû írásban olvassuk az ünnepély, illetve annak mûsora kapcsán többek közt az alábbiakat: „Kihangzottak Pósa Lajos, Lampérth Géza, Jakab Ödön, Lévay József, Kozma Andor, Szabolcska Mihály Mikszáth-emlékversei, miközben a közönség magyar népdalokat, palóc nótákat hallhatott. De az váltott ki igazán nagy sikert, hogy a kis szlovák gyerekek a mûsort magyarul adták elõ. Mindez Kopcsa István tanító érdeme: »az õ kitartó buzgalmáról és hazafias ambíciójáról tesz bizonyságot a felmutatott eredmény«“. (Praznovszky Mihály. Internetes változat) Mindehhez csupán annyi hozzáfûznivalónk lenne, hogy a mûsornak eme része nem biztos, hogy mindenkiben osztatlan elismerést aratott.
A negyvenéves írói jubileum alkalmával a Vasárnapi Ujság 57. évfolyamának 20. száma gazdag anyagot közölt a nagy palócról s a tót atyafiak falujáról. A hetilap több olyan képet is közölt 1910-ben, melyen a község szakrális emlékei láthatók. Mi most ezeket járjuk még körbe, utalva az író mûveinek szklabonyai egyházi vonatkozásaira is.
A néhai bárányban emlegeti Mikszáth a szegény Csuri Jóskát, a katolikus templom harangozóját, aki annyit harangozott a viharok elõtt, hogy „egész hólyagos lett a tenyere“. Tette ezt azért, hogy elkergesse így a határból „Istennek fekete haragját“. Majd így folytatja mosolyra derítõ írását Mikszáth: „No, ha most ez egyszer ki nem csap az a patak s ki nem önti a bodokiakat, mint az ürgét, akkor mégis jó dolog keresztény katholikus falunak lenni – lutheránus vidéken.“
A szklabonyai római katolikus templom nem messzire áll attól a helytõl, ahol Mikszáth született. A Borovszky-féle Nógrád megyei monográfa szerint Isten itteni házát 1396-ban építették gótikus stílusban, de a sok javítás „kivetkõztette eredetiségébõl“. Reneszánsz formára alakították, majd a 18. században barokkosították. A reneszánsz stílust a templom hajórésze õrzi. A torony pedig, amely a 18. században épült, barokk stílusban. A templomkertben áll egy szürke mûkõbõl emelt színezett vaskorpuszos feszület, melyet valószínûleg a 19. és a 20. század fordulóján emeltek, s melyet még Mikszáth is láthatott, hisz ott van a kereszt a Vasárnapi Ujságban közölt felvételeken is.
Áll a templom közelében a régi katolikus iskola s a parókia is, melyek ugyancsak ott vannak már az 1910-es fotókon, s amelyek környékén a kis Mikszáth is megfordulhatott, hisz az elemi iskolát talán itt látogatta Tusnay András idejében (õ Tucznaiként szerepel a hajdani tanítókat bemuató egyik jegyzékben).
Köztudott, hogy Szklabonyán igen erõs volt a Mária-kultusz. Hisz a templomban van szobra a Fájdalmas Anyának, Mária Szívének s a Lourdes-i Szûzanyának is. Mikszáth ismert novellái közé tartozik A gózoni Szûzmária címû írása, de említi írásaiban Bizi apót is, akit Isten épp akkor büntetett meg, amikor a templom számára egy Mária-képet hozott. Igaz volt-e mindez, nem tudjuk, ám a szklabonyai Mária-kultusznak további emlékei is vannak. Épp Mikszáth szülõházának közelében (ez a ház már nem áll) emeltek a helybeliek 1830-ban egy szép Madonna-szobrot. A színezett szobor egy magas talpazaton áll egy horganyfedél alatt. Mária fején korona látható, karján a kisdedet tarja. A didikáció így szól: „Mária/ pomocnica kresanov/ oroduj za nás/1830/1995“. (Mária, keresztények segítsége, könyörögj érettünk.) Az errõl készült régi fénykép is ott van a Vasárnapi Ujság 1910-es évfolyamának említett számában.
A fûút mentén, ma már az épületek közé szorítva áll a Rózsafüzér Királynõje kápolna. Valószínûleg a 19. század elején épülhetett két téglalap alakú, enyhén félkörívben végzõdõ ablakkal, két támpillérrel közrefogott, gúla alakú harangtorony-nyal. A kápolna oszlopos szélekkel díszített faoltárának közepén a Rózsafüzér Király-nõje kép áll, mellette két térdeplõ angyallal, elõtte egy-egy Jézus Szíve és Mária Szíve kisméretû keretezett képpel. A kápolna belsõ falán elhelyezett fekete márványtáblán ez a szöveg olavasható: „Kaplnka Panny Márie bola obnovená v roku 1997. Obecný úrad v Sklabinej./ Matièka Božie ochraò nás.“ ( A Szûzanya kápolnája 1997-ben volt felújítva a községi hivatal által. Isten anyja, védelmezz minket.) Sajnos, az épület ma újra rossz állapotban van. (Csáky, 2007:12–13.)
Itt jegyezzük meg egyébként, hogy ezt a szakrális helyet a Vasárnapi Ujságban Szent Vendel-kápolnaként mutatják be, s így emlegeti a Mikszáth-irodalom is. Szent Vendelrõl különben maga az író is sokat írt. Az a fekete folt címû novellájában például arról olvashatunk, hogy Olej bacsa házának falát is „a juhászok menynyei közbenjárójának, Szent Vendelnek“ a képe díszítette. Aztán írt a savanyúkút közelében állított Vendel-szoborról, illetve Vendel-kápolnáról is. Olvashatunk errõl a Krúdy Kálmán csínytevései címû mûben s a Hova lett Gál Magda? címû novellában is. Az utóbbiban például ezt: „A rétet már nem is sajnálták, a szent Vendelinen is segítettek, rávésve, hogy: »Ezen Szent Bodok költségén emeltetvén, ámbár most kápolnástól, mindesentõl a majornoki határban vagyon, mindazonáltal a bodoki határra ügyel fel«, de bezzeg a kút, vagyis az ujonnan támasztott követelés miatt nagy rémület volt a faluban.“ Akárhogy is lehetett, Szent Vendelnek is nagy kultusza volt ezen a vidéken. A szomszédos Zsélyben is áll egy 19. századi Vendel-kápolna például. A mai Szklabonyaiak már nem emlékeznek az itteni Vendel-hagyományokra, s a még álló és szóban forgó szakrális építményt is csak Mária-kápolnaként emlegetik.
A már ugyancsak említett feszületbõl is több látható a faluban. A Nagykürtös felé vezetõ fõút mentén, a község belterületén áll egy szürke mûmárványból emelt, színezett vaskorpuszos feszület. A templomkereszttel egy idõbõl való lehet, egy kovácsolt vaskerítéssel van körülvéve, dedikációja már nem olvasható. A Mikszáth-házzal szemben lévõ temetõben – ahol képzeletbeli túránkat is befejezzük majd – is áll egy 19. század végi központi kereszt. A temetõben nyugszik az a Laczkó Lajos esperes-plébános, aki 1910-ben Mikszáthról megemlékezett. Valószínûleg az írót személyesen is ismerhette. A kovácsolt vasráccsal körülvett családi sírbolt szürke márványból emelt sírjelén ezt olvashatjuk: „Itt/ nyugosznak az Úrban/ Laczkó József/ élt 77 évet/ megh. 1901. ápr. 22./ és neje/ Wincze Mária/ élt 81 évet/ megh. 1908. dec.13./ Áldás poraikra!/ Fõtisztelendõ/ Laczkó Lajos/ esperes-plébános úr/ szül. 1855. aug. 13./ megh. 1818. máj. 18.“ Magyar nyelvû szöveg olvasható egy Gazdik-sír fölé emelt fehér vaskorpuszos szürke mûkõbõl emelt feszületen is: „Gazdik/ Antal/ szül. 1852. jan. 18./ megh. 1886. okt. 31./ és fia/ Árpád/ szül. 1885. febr. 17./ megh. 1888.okt. 15.“ Talán õ még Mikszáthtal is barátkozhatott. De vannak itt Kazi-sírok, s természetesen a katolikus temetõben látható a 17 évesen elhunyt Mikszáth Mariska sírja, s valahol itt nyugszanak az evangélikus Mikszáth-szülõk is. Helyüket már nem jelöli sírjel, de a Vasárnapi Ujságban bemutatott szkla-bonyai képek egyikén még látható a szép léckerítéssel körülvett sírmelék. Maga Mikszáth is többször eljött a helyre, feleségével, gyermekivel egyetemben. Az egyik ilyen látogatást Mauks Ilona is megidézte könyvében: „Egyszer azonban, amint Szklabonyán a Mikszáth-család sírboltjánál álldogáltunk, nagyon megszomorodott, jobban mondva megrémült Kálmán: a sírbolt oldalán a kis Jánoska léptei alatt a föld behorpadt, és a fiúcska egy jókora gödörbe esett. Nem esett semmi baja, még csak meg sem ijedt, de Kálmán arcát hirtelen nagy halványság fogta el. Visszafelé az egész úton szótlan, igen levert volt, és késõbb nekem megvallotta, hogy az az érzése van, hogy a nagyszülõk magukhoz óhajtják a kis unokát. Hiába biztatgattam, szidtam össze, ezt a gondolatot soha többé nem tudta elûzni magától.
Ezentúl nem járt már oly szívesen Szklabonyára. Lehet, hogy az is fájt neki, hogy a szülõi portán – mely idõközben le is égett – idegeneket látott. Most már gyakran mondogatta:
– Higgye el, Ilonkám, hogy az egész falucska képe megváltozott, még a kovácsmûhely se a régi, a tót fuvarosok már nem térnek be, hogy patkoltatás közben elmondják a külvilág híreit, már vagy ott alszanak a tót hegyek oldalán lévõ kõsziklákkal védett temetõkben, vagy másfelé vették útjokat… még a kutyák sem úgy ugatnak, mint azelõtt.“ (208. p.)
Vajon mit tehet ehhez hozzá a mai Mikszáth-kutató? Csak annyit: el kell zarándokolunk mégis ebbe a falucskába. Mert aki olvassa a Mikszáth-novellákat s az egyéb írásokat, annak még mindig érdemes körülnéznie az itteni Mikszáth-emlékek közt, szemügyre véve a szülõfalu szakrális emlékeit is. Aztán képzeletben újra visszamenni Mikszáthtal Bodokra s annak környékére.
Irodalom
ADY ENDRE
A legíróbb író. In: Vasárnapi Ujság. 1910. 20. szám. 417. p.
CSÁKY KÁROLY
Nógrádi tájakon. Pozsony.
Mikszáth Kálmánnal szülõföldjén. Dunaszerdahely.
Mikszáthfalva, azaz Szklabonya szakrális emlékei. Remény, 2007. 8. szám. 12–13.p.
ERÕS ZOLTÁN
1985 Magyar irodalmi helynevek A-tól Z-ig. Bratislava.
1995 Magyar irodalmi helynevek A-tól Z-ig. Második bõvített kiadás. Budapest.
MIKSZÁTH KÁLMÁN
é.n. Mikszáth Kálmán Mûvei 8. Prakovszky, a siket kovács. A kis prímás.
Révai Testvérek Irodalmi Intézet R.T. Franklin Társulat. Budapest.
é.n. Mikszáth Kálmán Mûvei 9. Tót atyafiak. A jó palócok. Révai Testvérek
Irodalmi Intézet. R.T. Franklin Társulat. Budapest.
1963 Mikszáth Kálmán Összes Mûvei XVIII. Elbeszélések II. Budapest.
1967 Mikszáth Kálmán Mûvei 9. Kisebb elbeszélések (1870–1879). Budapest.
1968 Mikszáth Kálmán Mûvei 10. Budapest.
MIKSZÁTH KÁLMÁNNÉ
é.n. Mikszáth Kálmánné visszaemlékezései (Praznovszky Mihály bevezetõjével).
MÓRICZ ZSIGMOND
Az igazi földesúr. In: Vasárnapi Ujság, 1910. 20. szám. 417–418. p.
PRAZNOVSZKY MIHÁLY
é.n. Hogyan lett Szklabonyából Mikszáthfalva (Internetes változat).
VÉBER KÁROLY
1986 Így élt Mikszáth Kálmán. Bratislava.