Gály Iván 80. születésnapjára
Nemzedékek jubilálnak korunkban, már aki él még közülük, olyanok, akik a huszadik század első harmada táján születtek, a harmincasok és néhány évvel idősebbek vagy fiatalabbak. Elmondhatják magukról, hogy bizonyos értelemben a történelem, szűkebb hazai történelmünk emberei voltak, s nem is azáltal, amit átéltek, hanem amit megéltek, ami vágyaik és céljaik, belső erőik és erkölcsi tartásuk természetét adta és tartalma lehetett.
Értő elemzésre várna, mi volt az a hitre és szenvedélyre, makacs öntudatra épülő szellemiség, ami alkotó magyar magatartásra késztette őket. Gály Iván 1928-ban született Besztercebányán, Pozsonyban érettségizett 1947-ben, 1953-ban doktorált a Komenský Egyetem Jogi Karán, 1951-től nyugdíjazásáig (1989) az Új Szó szerkesztője. Annak az Új Szónak a kulturális rovatvezetője, szerkesztőségi titkára, kiadásvezetője, kritikusa és riportere, mely napilap írásbeliségünk intézményeként fogta át kultúránk és szellemiségünk egészét. Elemien és természetesen újságíró! Az írásnak nem az irodalmi – vers- és prózaírói –, alkotói munkáját művelte, hanem azt a tevékenységet, amely ezeknek az alkotásoknak és műveknek helyet, lehetőséget, környezetet és légkört teremtett.
A korszak, melyről elsősorban a szlovákiai magyar kultúra és szellemi élet vonatkozásában szólok, a múlt társadalom négy évtizede a közéleti embertől műveltségből és kulturáltságból folyó, természetes erkölcsöt és józan ítélőképességet igényelt. Különösen a kezdeti időkben, az ötvenes-hatvanas években. Amikor a tudatlanság, az elvakult szenvedély és az ügyes formalizmus bő teret nyerhetett a közéletben. A kulturális tájékozottság és a józan ész számos helyen és esetben jótékony erő és gyógyírként ható magatartás lehetett. Az ilyen gondolkodásnak és képviselőjének bizonyos „ethosza” volt, mintegy a hitelesség stigmáját viselte.
Gály Iván megfelelt ilyen feltételeknek. Tisztázatlan értelmű, kaotikusan vajúdó korban, jó szándék és önkény párosulásának konfliktusai idején a kiegyensúlyozottság és műveltség, a humánus igazságérzet egyéni biztosítékot jelentett. Gály Iván az irodalomban ötvenhat után szólt. Lexikonunk tanúsága szerint az Új Szó 1957. május 30-i számában Hazai magyar költészetünk néhány problémáról értekezett. Az év szeptemberében Németh László Galileijének a Hviezdoslav Színház-beli bemutatójáról közöl bírálatot, az Irodalmi Szelme 1. számában (1958. szeptember) pedig A XX. század művészete címen az európai filmgyártásról jelentet meg átfogó esszét. Az irodalom és a színház valamiféle alkotói-művészi komplexummá válik számára, kérdései folyamatosan és szenvedélyesen érdeklik. Azt a kulturális helyteremtést és értékápolást, melyről írásom elején szóltam, különféle bizottságokban, szakmai megbeszéléseken, rovatvezetői minőségben s nem utolsósorban, egy időben az Újságírószövetség alelnökeként, majd Magyar Tagozatának elnökeként képviselte. Az 1968–69-es években írt cikkei és állásfoglalása miatt később leváltották, s azután az Új Szónál riporteri megbizatással dolgozott.
Korunk felgyorsult idejével, mely ma már közhely, mintha intenzívebb felejtés járna. A fiatalabb nemzedékek könnyebben felejthetnek, hiszen a múlt feladásának tétjét talán még nem ismerhetik. Gyakran fog el olyan érzés, mintha hazai magyar történelmünket, mi nyolcvan körül járók, egészében magukban hordoznánk! A születésünk előtti évtizedet közvetlenül apáinktól örököltük, az azután következő évtizedeket megtapasztaltuk. Ma már talán az értelmét és a tanulságát is értjük. S azt is, hogyan lehetett teremtő módon dolgozni és élni!
Születésnapodra erőt, egészséget, Iván!
Duba Gyula