Béres Csilla – Hazatérés
A gyerekek már csak ilyenek. Szeretnek kóborolni a saját kis fejük szerint, az orruk után, sose a felnőttek térképen jól követhető útján. Gesztenyefák, piros bogyóval megrakott berkenyék, foghíjas léckerítések, kavicskupacok, aszfaltbuckák, csatornafedők, oroszlános kapuk vezetik őket a garázstelepek pusztaságába, elfeledett építkezések romjaihoz, telepakolt, vonzó üzletsorok, málladozó, elhanyagolt hátsó raktárbejáratához, ahol hegyekben áll a cigarettacsikk.
Ha kilépünk a lakásból, és a lépcsőház nehéz vasajtaja nagyot csattan a hátunk mögött, az én gyerekem, bár még alig múlt másfél éves, tudja, hová megyünk. Mintha nálunk is kutyasétáltatás lenne. Engem vezet, felnőttet, őrangyalát. Úgy tűnik, mindig megérkezik, ahová indult.
Az minden kétség felett áll, hogy mennünk kell. A reggellel kezdődik. Először futó felhők árnyékolják be egy-egy pillanatra a szobát. Gyorsvonatban pergett így a fény és a sötét, mikor megadtam magam az időnek, hogy ne érezzem, ami fáj. De itt nem múlik semmi. Lassan elsötétül a tér, észrevétlenül felfújódnak a falak, fogy a levegő, a gondolat, és minden délután három órakor kilök, a világba szül minket a lakás.
A gyerek előrelátó. Alig ébredt, már fogja a cipőjét, s az ajtónál szűköl, mint a dolgát siettető kutya. Mennie kell, valami kristálytiszta képlet szerint magába gyűjteni a világot.
– Marcika, akkor vezess!
Bár ezt mondani se kéne, de hozzátartozik életünkhöz, ami ily végzetesen oszthatatlan. És Marcika visz téren és időn át, boldogító gyorsasággal telnek percek, negyed- és félórák.
Újra megérkeztünk. Akár le is lógathatnánk lábunk a semmibe. Egy hosszú-hosszú kerítés, és egy rideg kerülőút választ csupán el a rakparttól. A másik oldalon pedig, tisztes távolságban egy kocsma, és jellegzetes, átható illatát árasztó pékség hátulja sivárkodik. Hát, nem sokan járnak erre. Elvétve egy-egy gyanús, kiszorult alak: gyűjtögetők, feketék, a legijesztőbb csendű kutyasétáltatók, túlborotvált, túlpacsulizott, ingüket görcsösen szorongató, kifordult nyakú férfiak. Férfiak! Ijesztő roncsok. Néha párban is. Úgy még sötétebbek. Nem is tudom, miért hagyom magam folyton vezetni? Hová jutunk így?
Marcika most nem húz át az út túloldalára a kerítéshez darut nézni. Péntek délutáni csend van. Fennkölt díszletként állnak a ganzmáv daruk a szokatlanul enyhe délutánban. De azért siet az este. Sárgul, bőrösödik az ég, kondenzcsík hegek tűnnek elő, és a sziget kopasz platánfái, olyan merev-feketén állnak, mint valami metszeten. De Marcika sose merül el a távolban, teljes lényével mindig a következő lépésre figyel.
Óriásplakát: kislány, nagy plüssmaci, rózsaszín telefonszolgáltató. Hívj fel! – Ki hívjon fel, kislány? Az apukád? Legalább karácsonykor. Marci, neked nincs apukád. Te csak nekem lettél. Titkosan. Nem direkt, meg véletlenül sem. Így alakult az életünk. Nekünk ez a sors jutott. Miért nem hiszel nekem? Becsaphatlak én, aki neked akar élni? Ez úgyis csak egy üzleti fogás, ilyenkor, karácsony előtt, mindent el lehet adni.
Marci osztályoz.
– Itt van maci. – Itt nincs maci. – Itt van maci. – Itt nincs maci. – Itt van maci. – Itt nincs. Nincs, aki hívjon, senki sincs.
– Marcika, gyerünk tovább!
– Nem.
– Jellemző. Nézd, oda tolat egy nagy teherautó. Látod?
– Nem. Itt van maci. Itt nincs maci. Itt van maci. Itt nincs maci.
Fáradhatatlanul futkos az óriásplakát egyik feléről a másikra. Szép ívben kerüli. Jókora utat tesz meg, egyik mondattól a másikig.
– Itt van maci. – Itt nincs maci.
– Szépen elfáradsz. Jó kisfiú leszel, és úgy elalszol, hogy lesz időm dolgozni. – A meddigre nem szabad gondolnom? Valójában te tartasz fent. Marcika, anyu most már nagyon fázik, gyerünk tovább!
– Nem!
– Nézd, a bácsi mit csinál! Látod, felmászik a nagy teherautóra, előhúz egy zsákot. Most leugrik, vállára veszi a zsákot. Becipeli a pékségbe. Tudod, mi van a zsákban? Liszt. Abból sütnek nekem a pék bácsik kenyeret, neked meg kiflit. Látod, jön a bácsi. Felmászik. Előhúzza a zsákot. Leugrik a bácsi. Vállára veszi. A keresztet. És cipeli be a pék bácsiknak. Nehéz a zsák. Tele van liszttel. Látod? Meszsziről jött ez az öreg görnyedt bácsi, messziről hozta a lisztet. Ahová talán már sose jutunk. Nézzük még egy kicsit, hogyan pakolja ki a teherautót! Kihúzta a zsákokat. Most leugrik. Vállára veszi, becipeli a pékségbe. Mindjárt visszajön. Válára veszi, és ezt is becipeli. Most már fogd meg a kezem, gyerünk tovább!
– Nem!
– Te nem fázol?
– Nem. Marcika nézi bácsit.
– Jó, még egy kicsit nézzük, de aztán induljunk!
– Most ideragadtunk. Remélem nem fogja zavarni ezt a szerencsétlen görbe alakot, hogy alaposan megbámuljuk. Ilyenekben talán föl sem merül hogy kikérjék maguknak: tűnjünk innen vagy fizessünk. A világ már rég nem ingyenmozi. Lehet, hogy nem is tud rólunk? Csak én vagyok olyan szerencsétlen, hogy mindenkit észreveszek. Engem esetleg a füttyögető félnótások. Meg egyszer a csoda! Akinek sosem szabadott volna. Nem az ördög volt, nem. Eltüntethetetlen ez a fekete folt. Marcika, jaj! Nézd, itt a kulcs! Gyere garázsokat nyitogatni, csak menjünk már innét! Még el tudom csalni.
Gyorsan végez. Sorban, mindegyik kulcslyukba beilleszti a mi lakáskulcsunkat. Mintha kinyitná. Elégedetten továbblép. Szerencse, hogy a miénk nem illik egyikbe se. Sokkal kisebb, így nem ront el semmit, nem nyithat ki semmit. Tartok tőle, hogy egyszer ránk szólnak. Ujjacskáival néhány kis kavicsot kapar elő a kőkockák illesztékeiből. Tócsát keres. Dobálni szeretne. Ez is hozzátartozik a mindennapok rituáléjához.
Nincs tócsa.
– Gyerünk már, Marcika! – Engedelmesen elindul, de hirtelen kicselez, megkerül, és visszahúz a teherautóhoz. Még mindig dolgozik ez a görbe alak? De nem.
– Marcika, úgy nézem, kiürült a teherautó, a bácsi minden zsákot becipelt. Mindjárt indul haza. Gyerünk mi is!
Nem is görbe, nem is púpos. Csak a súly alatt, persze. Hány kiló liszt lehet egy zsákban? Leengedi a kapucnit. Törölgeti homlokát. Izzadságtól fényes barna haj. Leveszi a kabátot. Rázza, alaposan, erővel, olyan megszokott mozdulatokkal, bizonyára nem vett észre minket. Most az ingét, a piros kockás flanellt veszi le. Azt is jól kirázza. Milyen fiatal férfi! Kölyök. Legalább tíz évvel fiatalabb nálam. Most előrejön. A kabinhoz. Kinyitja. Csak lábakat látunk. Leveti a cipőjét, zoknit cserél. A fiam meglódul, kitépi magát a kezemből és megkerülve az autót a férfi mögé fut, én utána.
Állunk a novemberi esteledésben. Hirtelen sötétnarancs fényben felgyúlnak a várost keretező lámpák. Talán autók suhannak el mellettünk, a sötétből sietnek a fénybe, haza. Mi meg sóbálvánnyá váltan bámulunk egy félmeztelen férfit, kukko-lunk. Milyen szép test. Izmos, nagy háta, fiatal dereka. Puhasága, ereje kié lehet? Végigfut rajtam az áram. ő sem mozdul. Megérezhette, hogy nézzük.
– Marcika, gyere – súgom, felkapom. Persze teljes erejéből rugdalni kezd, szabadulna a csapdából, a következő pillanatban felüvölt, ordít torkaszakadtából. Tartom a kapálódzó gyereket elszántan, minden erőmmel, mozdulni már nem tudok. Szégyellnék is hátat fordítva elsomfordálni. A sírásra a férfi megfordul. Csak mellkasát látom. A két barna foltja mintha a szemembe nézne.
– Nem akar hazamenni?
– Nem.
– Az enyém is éppen ilyen megáltalkodott kis kölyök. ők még legalább mernek küzdeni azért, ami jár nekik.
– Igen – suttogom. – De én most már úgyis hazaviszem. És indulok hátam mögött hagyva az idegent, aki minden fogadalmam és elhatározásom ellenére felkavart. Hogy cipeljem ezt a terhet?
– Marcika, gyere!
Előre tudható volt, ez a férfi sem fut utánam, térdel le előttem, kér és könyörög, hadd ismerjen meg. Találkozzunk valahol.– Mondja, nem találkoztunk már valahol? – Nem. – Legalább az élete történetét elmesélhetné nekem. – Nagyon szívesen. De maga a szomszéd faluból van, lehet, hogy ismeri, és jobban a mélyére lát, mint én magam. Valójában most érintkezik kép és mese. Képzeljék el! A kórházigazgató lánya meg az a … – Régi történet – mondaná. Itt minden napra jut valami új. Nekem is van, sajnos. Mert engem is elhagytak. De majd csak találok másikat. A kockásingesek bizonyára így beszélnek. El kéne engednem már ezt a léggömböt is, de úgy összefagytam, a kezem márványangyal-ököl. – „Ti is a legjobb helyen randizgattok, temetőben.” Ezt ki kellett volna kérnem magamnak. Ahogy sok minden mást is. Késő. – Nem randizgatok, fuj, milyen ronda szó, milyen undorító anyám szájából. – „Csupán közös ismerősünknek kerestünk sírhelyet.” Mikor simul el ez a hullám? Mindig visszadobja a part, és gyűrűi a szememből vádlón néznek a tükörből akkor is, ha arcom helyett anyám arcát látom.
Marcikát erőszakkal kell hazacipelni. Neki természetes a sötét. Nem elfogadható érv a kintlét felfüggesztéséhez. A kiskertnél búcsúzóul hagyom még egyszer, utoljára nyerni. A krizantémok között matat. Kesernyés illatú pici kezek. Nem félsz a farkastól? Olyan sötét ez a krizantémerdő és te olyan kicsi vagy. Ez hat. Letép egy virágfejet. – Anunak – nyújtja engedelmesen a kezét, mintha ez így volna rendjén. Zsebre dugom a virágot a csigák, tobozok és más kincsek közé, fölemelem a gyereket, indulunk a lépcsőn. A kapulámpa éles kattanással kifényesedik. Köszön. Mintha várna valaki.
Ilyenkor jó megérkezni. Kedves, meghitt, fényes, kicsi otthon. Halkan szól a zene. Marcika autókat tologat, labdát gurigat. Szokás szerint iszom egy teát, lapozgatom a reklámújságokat, de most csak a két barna foltot látom. Mintha meztelenül állnék egy barna szempár előtt. Fiatal, bársonyos test. Tartózkodó, határozott akarás. De úgyis! Éhes meleg tenyér. Melléfekszem, válltól lábujjig érintkezünk. Még. Olyan szép ez a várakozás. Ez a kitartott hang. Ahogy erősen fog az oldalán. Nem fáj. Csak oda, ahonnan hiányzom! Be kéne csukni a szemem! Végre elmosogathatok. Kicsire nyitom a csapot. A sugár némán hatol a mosogatóvízbe. Feltornyosul a hab. És most. Kibontjuk a habból a fehér porcelánbögrét. Tökéletes forma, ráesik a fény, és a tekintet nem akar tovább. Így jó. Lassan kibomlik a habból fehér combom. Két sötét mellbimbóm. Vajon gondol-e rám?
Marcika alszik. Kicsi bogár. Olyan jó, hogy vagy, egyetlenem, mindenem. Egyetlened vagyok, mindened. Valamit kéne neked főznöm holnapra, meg holnaputánra. Lencseleves. Savanyú lencseleves már régen volt. És sütünk hozzá tököt. A piacon árulnak, holnap reggel kisétálunk érte. Finom mézédes tök. – „Amerikai, a legjobb fajta – mindig tele a kertem. Csak eleget kell öntözni, hogy szép nagyra nőjön” – büszkélkedett mindenkinek apu. „Télen a legfontosabb vitaminforrás, a céklával meg a savanyúkáposztával egyetemben.” Mindig ilyen tanácsokat osztogat. Talán most is. Az ápolóknak, takarítónőknek, büfésnőnek, meg persze Katicának, a portásnőnek. Bólogatnak erősen az igazgató úrnak, de a háta mögött biztos kinevetik – „ Az unokáimmal is megszerettetem.” Majd.
Aki miatt ilyen száműzött vagyok, mintha nem is az én emlékem lenne. Elhagytam miatta mindent. Tudom, hogy fellengzősen hangzik, de valóban ez történt. Idáig futottam , és semmi, semmi már. Ilyen semmi lenne az élet? Felszáradt lábnyomok. –„ Megöllek, ha összeállsz vele! Nem érdekel, ha börtönbe kerülök is, ha terhes leszel kinyírlak!”– zsarolt anyám. Valahogy sejtettem gyerekkoromtól, hogy nem bízhatom meg benne. Akkor meg minek ez az egész?
A part a fákkal. Ezüstösen csattogó jegenyék. Embernyi fű, gyom és virág. Éhes szitakötők nyugtalan néma röppenése. A sárból kibújó kövek, mint megannyi gombakalap. Fehérek lettek volna, de még fel sem nőttek, rájuk tapadt por, sár. A zöld meg barna moszat magáévá tette már a gyengébbeket.
Mennyi lisztet fogyaszthat egy pékség naponta?
Csodálkozva állnak a magas krizantémok a kiskertben. Haragoszöld leveleik lassan bordóvá színeződtek, mintázatuk, mint a drágakőbe zárt idő. Reggelenként elhullajtják a soron következő levelet. Számolják a napokat. Még mindig semmi. Hol késik a fehér szorítás? Nem lesz ennek vége. Nem lesz ennek már vége?
– Marcika, kimegyünk darut nézni!
Marcika értertlenül néz rám. Nem tart soká, míg napirendre tér a szokatlan időpont miatt.
– Igen – nevet rám széles mosolyával, és rohan a cipőtartóhoz, húzza elő a téli cipőt.
– Várj, előbb felöltözünk!
Semmi ellenállás. Örül a potyaszabadságnak. Szinte kiszolgál, nehogy meggondoljam magam. – Sapkát! – szólít fel még, aztán csukódik az ajtó. Kétszer rázárom. – Marcika, ne húzz!
Csattan a bejárat nehéz, rozsdás, reklámokkal teleragaszgatott ajtaja.
Arcunkba csap a decemberi hideg. Bár nem fagy, süvít a szél, dudál a kémény. A délelőtt ellenére majdnem üres a város. Barna falevelek szaladnak végig a járdán. Futóverseny. A daruk nyikorogva himbálják nagy üres öklüket.
– Dolgozik a daru! – belém nyisszant fiam boldog, éles hangja.
A szél mozgat itt mindent.
Marcikának jó a szél is, a hideg is, a négy fal is. Mintha otthon lenne. Rendezkedik. Kavicsot emel fel. Tócsát talált. Egy óriás tengerbe dobálja a napokat. Mindegyikért külön hajol le. Felemeli. Megvizsgálja. A partra szalad. Eldobja. Nézi, hogyan múlik el. És újért siet. Fáradhatatlanul járja az útját. Komolyan. Én meg mintha a víz alatt várnám, mikor bukkanhatok fel végre.
Nincs itt a teherautó.
Pedig érzem, hogy el kell jönnie. Vajon az a másik gondol-e rám? Nem szeretnék találkozni vele. Értelmetlen lenne. Kinevetett engem. Csak tudnám, hazudta-e nekem a napjait, az éveinket? Milyen megalázó a szerelem. Tudom, mégis üresség van utána. Semmi. Mint a halál után. Meg kellett magamat ölnöm neki. Megcsalni. Pont. Legalább van Marcika. Legalább szereztem egy Marcikát. Legalább nem kell anya szemébe néznem. – Nyertél… És mégis én vagyok a győztes. Butaság. Attól félek, ezt Marcika sosem bocsátja meg nekem.
Mindegy, hogy a világ végén vagy a városban bolyongunk. Átnéznek rajtunk az emberek. Üres az arcunk. Nem ismer fel senki. Nem köszön ránk senki. Apu szokás szerint kis sámliján, a radiátornak dőlve melengeti hátát. Szeme lecsukva, feje mereven kissé felfelé fordítva, mintha hallgatózna.
– Megint elaludtál – szól rá szigorúan anya.
Mintha valaki szólított volna: – papa, papa.
Anya durcásan megrántja a vállát. Összeharapja a száját. Beléragad a szó, és nem tudja kirázni, hiába zörög olyan elszántan a mosogatnivalóval.
– Ki tanítja meg biciklizni, focizni?
– Majd szerez magának az anyja valakit, ha eddig még nem tette. Úgyse bírja ki sokáig férfi nélkül. Emlékezzél csak vissza!
Persze, anya mindig túl magasról ítélkezik. Mert ő már sínen van. Apa meg ezeket a fontos dolgokat elengedi a füle mellett. Hogy miért nem csalta meg soha? Legalább anyu egyszer megnyugodott volna. Lecsitult volna az az állandó szaglászó feszültsége, kiröpült volna a nyílvessző. Végre. De nem. Megdermedt lélekkel vártuk a végzetet, mikor hagy minket magunkra egy szebbért, fiatalabbért, okosabbért. Rettegés, hogy elszakadnak. Én tőlük. Halál.
– Különben meg ő zárkózik előlünk el – fűzi tovább a szót anya. – Én vittem volna neki mindent, eljárnék segíteni. De nem. Látod. Fel se hív. Egy képeslapot sem ír. Nemhiába rettegtem kiskamasz kora óta, hogy egyszer öngyilkos lesz. Csak magára tud gondolni. Te, ez mindig olyan megáltalkodott volt. Most itt van.
– Igen, itt vagyok.
– Apa, ne szundikálj, kérdezd meg anyától, nem jöhetne haza? Miért nem hívjuk haza? Holnapután karácsony. Lassan itt az új év. Én kijövök, mindennap. Holnap, holnapután, s ha kell mindaddig. Csak már jönne az a teherautó!