Emlékekből összeállított piramis
Könyvről könyvre
Végh Péter Láthatatlan jelenlét című kötetéről
Végh Péter Láthatatlan jelenlét című novellás- és elbeszéléskötetén valamiféle nosztalgikus – elégikus hangulat vonul végig, amelyhez szervesen társul bizonyos töprengő filozofikusság is. Történetei hangulatukban és hatásukban mintegy végtelenül egybekapcsolódó novellafüzérek, amelyek egyrészt szűkebb pátriája,
Nagymegyer történelméből, másrészt szubjektív visszaemlékezések tarka egyvelegéből, harmadsorban pedig régi, megsárgult írások vagy dossziék töredékeiből táplálkoznak. Az eseményeket, pillanatnyi impressziókat mintegy derűs felülnézetből szemléli.
A kötet, mondhatni, életképek halmaza. A novellákban a fabulisztikus események többnyire üvegszilánkokká törnek, amelyekből az író új egészet igyekszik alkotni. A novellák szereplői is amolyan „pillanatnyi példázatok”, vagyis arra szolgálnak, hogy helyzeteket, illetve típusokat mutassanak be. Mert Végh Péter szemszögéből nem a szereplők szerepeltetése a fontos, hanem a novella tartalma, története. Egy-egy elbeszélés több apró anekdotából tevődik össze, amelyeket mindössze a szereplők személye fog egybe. Az író az első négy elbeszélésének találóan a Honvágy címet adta. A szereplők valamennyien visszavágynak szülőföldjükre: ki turistaként, ki meg vágyai által űzetve bolygó lélekként érkezik haza, hogy az ottani nehéz körülmények után újabb megpróbáltatások közepette beilleszkedjen az itteni társadalom mindennapjaiba.
A kötet második részét, a Láthatatlan jelenlét történeteit, a segítőkészség hiánya jellemzi. Kérdőjel című novellájának tragikus hőse például abszurditásba hajló hiperbolikus kép formájában tárja elénk a közömbösség emberi gyarlóságát. Amikor a bajba jutott rászorulna embertársai segítségére, valamennyien hátat fordítanak neki. Pedig látják, miként fullad bele fokozatosan az aszfaltba (a kilátástalanság szimbóluma), mégsem segítenek gyötrelmes állapotán. Ugyanolyan egyszerűen élt, mint amilyen „egy-szerűen” meghalt: senki sem vett róla tudomást, hogy valahonnét is hiányzik. Mintha Móricz Kis Jánosa kísértene a Kérdőjel alakjában. Végh Péter közvetve kimondja a szentenciát: a szenvtelenség olyan emberi gyarlóság, amely rosszabb mindennemű dühödt állapotnál. „Egyesek részegnek vélték. Mások látták, hogy kínlódik, hajlong az út szélén, mint egy szúrós bogáncskóró, magukban mégis megjátszották, hogy nem látják. Mert belül úgy döntöttek.”
A kötet harmadik részét a Kálváriák című fejezet alkotja, amely tizenkét történetet ölel fel. Miként a cím is utal rá, ez a rész az ember testi-lelki bántalmainak térképe. A szereplők egytől egyig lelki traumát élnek át, mert bizonytalanok, s ez a bizonytalanság egyrészt tétovaságukból, másrészt pedig szenvtelenségükből adódik (Az ígéretben a kisfiú kikocsizásának meghiúsulása; A senki földjén Baráth bácsijának félelme a tűzvésztől; a Hierogámia női tagjának boldogságvárása a kilátástalan vadházasságban; Az élet terhében az apaság megszüntetését kérelmező indítvány folyamatos elodázása, vagy A lépcső Borza Alfonzának lelki vívódása szakítás és maradás között). Bár ők azért eleget harcolnak önmagukkal, ám elhatározásukból mégis hiányzik valamiféle belső indíttatás.
Végh Péter filozofikus eszmefuttatásai, néha már-már a bibliai mélységeket érintő véleménynyilvánítása, áradó, olykor zsoltáros gondolatmenete többet ad, mint sokszor kellene. Az író érzékenyen reagál az emberi sorsokra, és szeretne vidám eseményeket kerekíteni, de mindenütt gondokkal küszködő embereket talál (pénztelenség, munkanélküliség, hajléktalan életmód, nyomor és halál). Életképei ezért szomorúak, megkeseredett emberek mesélik sorsukat, vagy „elemeztetik“ az író által, talán csak a Tóci, a teknős című adoma kivételével.
A szerző a hosszabb elbeszéléseket kisebb részekre – fejezetekre tagolja, amelyek nagyobb tér-, idő- és helybeli távolságokat fognak egybe, mintegy anekdotaszerűen. Az események menetét persze menetrendszerűen az író irányítja, és tölti meg tartalommal, még akkor is, ha közvetítőként egy harmadik személyt kér fel, csak talán nem mindig viszi végig a narrátor szerepét. A cselekmény gyorsításául szolgáló dialógusokat sokszor elhanyagolja, s inkább a statikusabb monológokat használja, amelyek vi-szont kerek, nagyszerűen megfogalmazott mondatokban realizálódnak. Amikor pedig meglódulna a cselekmény, az író visszafogja az események fonalát, s retrospektív módon beépíti a múltat a novella, vagy az elbeszélés korpuszába.
Végh Péter a környezet megjelenítésében takarékosságra törekszik. Mindössze néhány „ecsetvonással“, szinte minden előzmény nélkül jeleníti meg a környezetet (az argentin bádogváros; az őserdei kórház, A lámpagyújtogató novella pillanatnyi városképei, vagy a nagymegyeri főtér a maga szökőkútjával). A természet amolyan „hanyagul“ odavetett rajza is csak arra való, hogy a gondolat esetleges csapongásából a szerző visz-szataláljon a történet igazi motívumához.
Végh Péter novellái kiegyensúlyozottak, jól megkomponáltak. Valamennyiben fellelhetjük legfőbb erősségét, a különleges elbeszélőkészséget. Remek a meseszövése, talán csak a szereplők tűnnek pillanatnyi benyomásnak. Adottak a hangulataik, készségeik, rátermettségük. Mire megkedvelnénk őket, vagy ellenszenvet ébresztenének maguk iránt, már el is tűnnek, mint Juanita és Sam a Honvágyban, Zitombó asszony Az irgalom szigetében, Rigó cigány a Rigóban, a zongorahangoló a Kettétört páncéltestben, Komoróczy Tibor A Szent Jobb-ban, vagy Borza Alfonz A lépcsőben…
A kötet vezérfonalát az utolsó eszmefuttatásban éri el, a Távolodásban. A szerző a novellaalak szájába adja önmaga filozófiai fejtegetésének alapgondolatát: „Nyelv és hit, hit és nyelv! Melyik előbbre való? A nyelv éppúgy a Teremtő adománya. A lélek munkálta, a lélek hozta létre hosszú évszázadokon át… Igen, a nyelv a mi legnagyobb kincsünk, mert segítségével kifejezhetjük magunkat, feltárhatjuk legrejtettebb dolgainkat, elmondhatatlan életünket, vágyakat ébreszthetünk és igazságot tehetünk.” Valóban, ránk, kisebbségi közegben élőkre, mindez a jellemzés még fokozottabban érvényes.
(Lilium Aurum, Dunaszerdahely, 2007)
Köbölkúti Varga József